Parkinson hastası beyin piliyle ayağa kalktı

2 yıldır yürüyemeyen parkinson hastasının beyninin sağ ve sol kısmına iki elektrot yerleştirip, bunları da pile bağlayarak yürütmeyi başardı.

Parkinson hastası beyin piliyle ayağa kalktı

2 yıldır yürüyemeyen parkinson hastasının beyninin sağ ve sol kısmına iki elektrot yerleştirip, bunları da pile bağlayarak yürütmeyi başardı.

Haber5Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Klinik Şefi Uzman Doktor Mehmet Erşahin, 2 yıldır yürüyemeyen parkinson hastası 62 yaşındaki Sedat Direr’i beyninin sağ ve sol kısmına iki elektrot yerleştirip, bunları da pile bağlayarak yürütmeyi başardı. İstanbul’da oturan ve 15 yıldır parkinson hastası olan, son 2 yıldır da yürüyemeyen, emekli mali müşavir 2 çocuk babası Sedat Direr, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan tetkiklerin sonucunda uzun süredir ilaç tedavisi gören Direr’e ameliyatla beyin pili takılmasına karar verildi. Yaklaşık 8 saat süren ameliyatın ardından Direr tekrar yürümeye başladı.

 İLAÇLAR FAYDA ETMEZ OLMUŞTU

Ameliyatı gerçekleştiren Beyin ve Sinir Cerrahi Klinik Şefi Uzman Doktor Mehmet Erşahin, hastanın uzun yıllardır tedavi gördüğünü, son aşamada artık ilaçların da fayda etmemesi üzerine ameliyat kararı aldıklarını belirterek şu bilgileri verdi: "Titremeler ve kaslarında katılaşmasından dolayı hastamız yürüyemiyordu. Bunun üzerine ameliyatı gerçekleştirdik. Hastamızın beyninin sağ ve sol kısmında hareketlerini kontrol eden merkeze iki elektrot yerleştirerek, bu bölgenin sağlıklı çalışmasını sağladık. Bu elektrotları da göğsünün sağ üst tarafında deri altına yerleştirdiğimiz bir pile bağladık. Bu sayede hastamız ameliyatın hemen ardından yürümeye başladı." Parkinson hastası Sedat Direr’in sağlık durumunun gayet iyi olduğunu söyleyen Dr. Erşahin, zaman içerisinde daha rahat hareket edebilir hale geleceğini belirtti.

’YÜRÜMEYİ UNUTMUŞTUM’

Hastalığının son yıllarda çok ağırlaştığını anlatan Sedat Direr de, "Yürümeyi bile unutmuş haldeydim. Konuşma güçlüğü de çekiyordum. Ameliyatın hemen sonrasında yürümeye başladım. Şimdi çok mutluyum. Tek başıma hiçbir destek olmadan rahatlıkla yürüyor ve hareket edebiliyorum. Konuşurken yaşadığım zorluk da kısmen azaldı" dedi. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Parkinson görülme sıklığı artış gösteren hastalıklar arasında yer alır. Parkinson çoğunlukla ileri yaşlardaki bireylerde görülüyor. Parkinson'un ortay
  • Ebeveynlerdeki Parkinson, çocuğun psikolojisini nasıl etkiler? Yaşına uygun bilgi vermek, çocuğa güven veriyor...
  • Dikkat! Parkinson gençlerde de görülebiliyor. Mimiklerin azaldığı “Poker Yüz” Parkinson habercisi! Dopamin eksikliği Parkinson hastalığına yol açıyor
  • Yüz ifadesi azalması ve gevelemek Parkinson habercisi! Parkinson yüz ifadesini ve konuşmayı etkiliyor...
  • Kötü uyku Parkinson’da şikâyetleri artırıyor. Kuyu suyu kullanımı ve tarım ilacı Parkinson’da risk faktörü.
  • Bedensel hastalıkların belirtileri insan gözüyle kolaylıkla ayırt edilirken çoğunlukla ruhsal rahatsızlıklar gözlemlenemez.
  • Randevu Al