Paralimpik oyunlarda özel heyecan

İlk kez paralimpik oyunlar derecesini yakalayan zihinsel engelli yüzücüler, 2016 yılında Rio'da yapılacak paralimpik oyunlarda Türk bayrağını dalgalandırmak için çalışmaya başladı.

Paralimpik oyunlarda özel heyecan

İlk kez paralimpik oyunlar derecesini yakalayan zihinsel engelli yüzücüler, 2016 yılında Rio'da yapılacak paralimpik oyunlarda Türk bayrağını dalgalandırmak için çalışmaya başladı. paralimpikYaklaşık bin özel sporcu arasından seçilerek belirlenen özel sporcular yüzme milli takımı, 2 yıl sonra yapılacak paralimpik oyunları için İzmir'de ilk kampını gerçekleştirdi. İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Niğde ve Sakarya gibi farklı illerden gelen özel sporcular kamp programı kapsamında Alsancak'taki Atatürk Yüzme Tesisi'nin olimpik havuzunda bir hafta boyunca günde 6 saat çalıştı.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölge ve Türkiye şampiyonaları sonucunda seçilen 14-25 yaş arası 11 zihinsel engelli sporcunun iyi bir kamp dönemi geçirdiğini belirterek, engellilere imkan verildiğinde normal sporculardan hiçbir farkları olmadığını olimpik yüzme havuzunda gördüklerini ifade etti. Kampların Türkiye'deki özel sporcuların uluslararası oyunlarda önünü açmak olduğunu kaydeden Aydın, ilk kampı İzmir'de yaparak paralimpik oyunlar startını vermiş olduklarını, yüzme milli takımının ardından diğer branşların da kampa gireceğini anlattı. Aydın, Rio 2016 Paralimpik Oyunları için yüksek bir sporcu sayısı yakalama gayretinde olduklarını vurgulayarak, "Onun için hummalı bir şekilde 4 antrenör, 11 sporcu günlük 6 saat antrenmanla çalışıyor. Özel sporcular tarihinde  ilk kez 4 sporcuyla paralimpik oyunları derecesini yakalamıştır. Bu da ülkemizde engellilere verilen önemi göstermektedir. Daha önceki yıllarda paralimpik oyunlara hiç sporcu gönderemeyen zihinsel engelli kardeşlerimiz, artık İzmir'de bugün 11 kişiyle çalışmaya başlamış, bugün itibariyle 4 sporcumuz paralimpik oyunlara gitmeyi garantilemiştir. Amacımız 11'ini de paralimpik oyunlara göndermek, Türk bayrağını Rio'da dalgandırmaktır" diye konuştu. Federasyonun 11 farklı branşta zihinsel engellilere spor yaptığına dikkati çeken Aydın, engellilerin artık tüm dallarda hayatın köşesinde değil, tam ortasında olduğunu belirtti. Aydın, son 10 yılda devletin engellisiyle kucaklaştığını ifade ederek, "Bu spora da yansıdı. Federasyon olarak hedefimiz paralimpik oyunlara ez azından 20-30 çocukla, masa tenisinden atletizme kadar her dalda katılmak" dedi.

"HEDEFİM BAYRAĞIMIZI DALGALANDIRMAK" Özel sporcular yüzme milli takımı sporcularından Sonay Demet Arat da yüzme ile 4 yıl önce tanıştığını, kısa sürede büyük başarı gösterdiğini ifade etti. Türkiye'de düzenlenen farklı organizasyonlarda önemli dereceler aldığını dile getiren Arat, "Paralimpik oyunlarına katılırsam hedefim orada al bayrağımızı dalgalandırmak" dedi.

A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri, açılış konferansıyla başladı.
  • Trafikte zaman kaybetme derdi olmadan, ofis ortamı yerine evinin konforundan çıkmadan çalışmak, yakın zamana kadar birçok kişinin hayallerini süsleyen
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Tatilin ardından yeniden mesaiye başlayanlar, adaptasyon güçlüğü çekebiliyor. Tatil dönüşü kendinizi keyifsiz, yorgun, bitkin hissediyor, uykusuzluk v
  • Randevu Al