Para değil, gençlere sorumluluk verin

Para değil, gençlere sorumluluk verin
Para değil, gençlere sorumluluk verinSon iki hafta içinde lüks otomobilleriyle aşırı hız yapan 4 genç feci şekilde can verdi. Uzmanlar uyarıyor: Çocuğunuzu paraya boğmayın. Onlara sorumluluk verin.Trafikte hız yapma sevdası, gençleri birer birer ölüme götürüyor. Önce geçen ay, Vardar Turizm'in sahibinin oğlu 18 yaşındaki Tolga Balkan, BMW'siyle aşırı hız yaptı. Bu da yetmedi yolda makas atmaya başladı. Ve sonuçta bariyerlere çarpıp kız arkadaşıyla hayata veda etti.

Ardından önceki gece Koç Üniversitesi'nde okuyan 4 gencin bulunduğu Mercedes, hızdan ağaçlara savrularak durabildi. Henüz hayatının baharındaki Büşra Yıldız ve Okan Bektaş öldü. Son iki hafta içinde aşırı hızdan trafik kazasında hayatını kaybeden gençlerin sayısı 4'e çıkınca uzmanlar konuyu BUGÜN'e değerlendirdi. İşte görüşler:

TATMİNSİZ BİR NESİL

Psikiyatrik Eğitim Danışma Merkezi'nden Dr. Mustafa Güveli, hayatının her alanında istediği her şeyi satın alabilen tatminsiz bir neslin yetiştiğini vurguladı. Güveli, "Varlıklı ailelerin çocukları diğerlerine göre sahip olma duygusunu daha çok yaşar. Her şey önlerine hazır geldiği için mutluluk kavramları değişir. Yeni bir ayakkabıyla başka bir genç mutlu olabilirken onlar olmayabilir" şeklinde konuştu.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Dr. Funda Güdücü Sağır ise "Hava atmak için hız yapıyor. Bunu engellemek için sosyal sorumluluk projelerinde yer alabilirler. Kendilerinden daha zor durumda olanları görmeleri gerek” dedi.

AiLELER SINIR KOYMAYI BiLMELi

Bastırılmış duyguların direksiyon başında ortaya çıkabileceğini anlatan Psikiyatri Uzmanı Dr. Alper Evrensel, bu durumun davranış bozukluğuna yol açabileceğini belirtti. Evrensel, "Zengin aileler, çocuklarını yetiştirirken sınır koymakta zorlanıyor. Daha özgür, bireysel ve ayakları üzerinde durabilen çocuklar yetiştirmeye çalışırken aslında sınırsız, sorumluluk almaktan kaçınan, aklı yerine dürtüleri ile hareket eden çocuklar yetiştiriyorlar. Bu çocuklar ise kendi hayatlarıyla beraber başka canları da önemsemez hale geliyor. Çocuğunuza para yerine sorumluluk verin. Genç yaşta bir insanın ömür boyu çalışarak elde edeceği imkanları vermeyin. Adım adım gidin. Onları binlerce YTL içinde yetiştirmek önemli değil. Birey olmalarını sağlamak ve topluma kazandırmak önemli" dedi.

Münevver Çakırtaş

Dr. Alper EVRENSEL
Dr. Funda GÜDÜCÜ


KAYNAK: //www.bugun.com.tr
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al