Panik atak sıcağı seviyor

Panik atak sıcağı seviyor

Derin endişe, kaygı ve korkuların giderek artması sonucu kişinin kendi kabuğuna büzülmesi olarak tanımlandırılabilen panik atağın aşırı sıcaklarda etkisini şiddetlendirdiği belirtiliyor.

Sıcak ve nemin artış göstermesiyle birlikte ruhsal hastalıklar da artış gösterdi. Tıp uzmanları bu durumu 'beyin kan dolaşımını etkiliyor beynin oksijenlenmesi bozuluyor' şeklinde açıklıyorlar.

Psikiyatrist Nevzat Tarhan, kişinin panik atağının hangi durumlarda arttığını şöyle anlatıyor: 'Panik atak hastalarının duyarlı beyin hücreleri nedeniyle kimyasal dengeleri etkileniyor. Özellikle alkol ve sigara da varsa beyin kimyası bozuluyor. Uykusuzluk, hızlı yaşantı beyin sağlığını etkileyen durumlardır. Panik hastaları sıcaktan korkmasınlar ama herkesten daha duyarlı olduklarını bilsinler. Sporlarını, yüzmelerini rahatlıkla yapabilirler ama direkt güneşte uzun süre kalmasınlar. Hastalık düşüncesinden uzaklaştıracak her türlü uğraş panik hastaları için tatil sayılır.'

 

Panik Bozukluk Nedir?

Kişi aniden başlayan ve çok yoğun olarak çarpıntı, titreme, nefes darlığı, baş dönmesi, ölecekmiş ya da kontrolünü kaybedecekmiş korkusu yaşıyorsa bu durum psikiyatrik bir rahatsızlık olan 'panik bozukluğu'na işaret eder. Kişi kalp krizi ya da beyin kanaması geçireceği, felç olacağı , aklını kaybedeceği , korkusuyla sık sık acil servislere başvurur, tetkikler yaptırır. Aynı korkuyla yalnız kalmaktan, kalabalık yerlere Panik bozukluğun, belli bir oranda, uzun süreli 'psiko-sosyal stres' sonrasında ortaya çıktığı bilinmektedir. Panik hastalığında beyin kimyası bozulur. Bioelektrisel beyin haritalaması ile beynin stresli ve dezorganize alanlarını belirleyebilmekteyiz.

 

Panik-Agorafobi Ölçeği

  Geçen hafta içinde bir panik atağım oldu.

  Panik atağım şiddetliydi.

  Panik atağım 1-10 dakika sürdü.

  Panik atağım çoğu zaman aniden gelişir.

  Panik atağım olacak düşüncesi ile bazı durumlardan kaçınıyorum. (Uçak, metro, trafik, araba, tünel, vapur, tiyatro, sinema, cami, çarşı-pazar, alış-veriş, kuyrukta beklemek, toplantı kalabalık, lokanta asansör, geniş cadde yüksek yer, uzak yer.

  Çoğu zaman yanımda birisi olsun istiyorum.

  Panik atak tekrar geçirmekten korkuyorum.

  Korkudan korkar hale geldim.

  Panik atağım aile ilişkilerimi etkilemeye başladı.

  Panik atağım sosyal yaşantımda bozulmaya yol açtı.

  İş ve evdeki sorumlulukları yerine getirmeyi etkilemeye başladı.

  Geçen hafta içinde kalp krizi, fenalık, baygınlık, beyin kanaması, felç, ölüm endişesi yaşadım.

  Doktorunuzun hastalığın ruhsal-sinirsel olduğunu söylediğinde onun yanlış düşündüğüne inandığınız oldu mu?

Bu sorulardan en az üçüne 'Evet' diyorsanız psikiyatrik yardım alınız.

 

KAYNAK

AKSAM ONLINE - İnci - Panik atak sıcağı seviyor

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Uzman klinik psikologu Yıldız Burkovik, panikatak rahatsızlığını anlattı ve belirtilerini sıraladı. Burkovik, bu rahatsızlığın en çok aldatan erkekler
  • Pandeminin üzerinden geçen bir yılda beyin sağlığının önemli derecede etkilendiğine dikkat çeken uzmanlar, pandemide en sık panik ve kaygı bozukluklar
  • Toplumun en önemli sorunlarından bir olan panik ataklık birçok kişide boy gösteriyor. Peki, panik atak nasıl tedavi edilir?
  • Panik atak nedir, panik atağın belirtileri nelerdir, panik atak yaşayanlar neler hisseder?
  • Panik atak, kalp çarpıntıları, daralmalar, göğüste sıkışma, boğuluyormuş hissine girme gibi ani fiziksel semptomlarla ortaya çıkan korku nöbetleridir.
  • Panik atak ve panik bozukluktan söz ederken; öncelikle ikisinin de psikiyatride ayrı ayrı tanımları olduğunu belirtmek gerekiyor. Panik atak ve panik
  • Randevu Al