PANİK ATAK GELİYORUM DİYOR

PANİK ATAK GELİYORUM DİYOR

A.A

Panik atağın aniden ortaya çıkmadığı,  yaklaşık bir saat önce belirti vermeye başladığı bildirildi.

 


Alman Aerztezeitung gazetesinin haberine göre, Dallas'taki Southern  Methodist Üniversitesi araştırmacıları, panik atak hastalarının kriz geçirmeden  bir saat önce psikolojik belirtiler gösterdiğini saptadı.

Panik atak hastalarına, solunum frekansını, kalp ritmindeki  değişiklikleri, kan gazları karbondioksit doygunluk oranı ve terlemeyi belirlemek  için derinin geçirgenliğini ölçen bir cihaz takan bilim adamları, hastaların  ataktan yaklaşık bir saat önce psikolojik açıdan stabil olmayan bir duruma  girdiklerini gördü.

Ataktan önce hastaların kalp ritminin yükseldiği, solunumun  yüzeyselleştiği ve krizden hemen önce karbondioksit partiyel basıncının büyük  artış kaydettiği saptandı.

Araştırmayı yürüten Dr. Alicia Meuret, karbondioksit partiyel  basıncındaki bu ani artışın hastada boğulma hissi yaratarak, krizi tetikliyor  olabileceğini söyledi.

Bilim adamları, panik atak hastalarında krizin belirtilerinin tespit  edilmesi halinde ilaçla müdahale ederek, atağın önleyebilmeyi ümit ediyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al