PANİK ATAK GELİYORUM DİYOR

PANİK ATAK GELİYORUM DİYOR

A.A

Panik atağın aniden ortaya çıkmadığı,  yaklaşık bir saat önce belirti vermeye başladığı bildirildi.

 


Alman Aerztezeitung gazetesinin haberine göre, Dallas'taki Southern  Methodist Üniversitesi araştırmacıları, panik atak hastalarının kriz geçirmeden  bir saat önce psikolojik belirtiler gösterdiğini saptadı.

Panik atak hastalarına, solunum frekansını, kalp ritmindeki  değişiklikleri, kan gazları karbondioksit doygunluk oranı ve terlemeyi belirlemek  için derinin geçirgenliğini ölçen bir cihaz takan bilim adamları, hastaların  ataktan yaklaşık bir saat önce psikolojik açıdan stabil olmayan bir duruma  girdiklerini gördü.

Ataktan önce hastaların kalp ritminin yükseldiği, solunumun  yüzeyselleştiği ve krizden hemen önce karbondioksit partiyel basıncının büyük  artış kaydettiği saptandı.

Araştırmayı yürüten Dr. Alicia Meuret, karbondioksit partiyel  basıncındaki bu ani artışın hastada boğulma hissi yaratarak, krizi tetikliyor  olabileceğini söyledi.

Bilim adamları, panik atak hastalarında krizin belirtilerinin tespit  edilmesi halinde ilaçla müdahale ederek, atağın önleyebilmeyi ümit ediyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al