Panik Atak Belirtileri ve sebepleri

Panik atak, beklenmedik bir anda ortaya çıkan, ani korku nöbetleri olarak bilinen ve aslında kökeni psikolojik olan ciddi bir rahatsızlıktır.

Panik Atak Belirtileri ve sebepleri

Belirtileri sebebi ile başka hastalıklarla karıştırılabilen panik atak rahatsızlığında hastalar kalp krizi geçirdiklerini, astım krizine girdiklerini, çıldırmaya başladıklarını veya ölüyor olduklarını düşünebilmektedirler. Birçok faktör nedeni ile ortaya çıkabilen bu rahatsızlıkta tanının koyulabilmesi ve ona uygun bir yol haritasının izlenmesi oldukça önemlidir. Peki panik atak belirtileri ve sebepleri nelerdir?

Panik Atak Sebepleri

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte biyolojik, fiziksel veya sosyal birçok sebep ile ortaya çıkabilen panik atak nöbetlerinde hastanın bilinçli olması oldukça önemlidir. Panik atak nöbetlerinde yaşanan her şey aslında hastanın içindedir. Yani dış etkenlerden gelen herhangi bir tehlike durumu söz konusu değildir.

Panik atağın sebeplerine kısaca bakacak olursak, öncelikle yaşanan duygusal zayıflıkların bu durumu tetiklemiş olduğunu söylememiz gerekmektedir. Yani stres, anksiyete, ikili ilişkilere yaşanan olumsuz durumlar, bir yakının kaybı vb. gibi ağır depresif olaylar panik atağı tetiklemektedir. Bunun dışında daha önceden yaşanmış olan bir taciz durumu veya ağır bir travma yani cinsel taciz veya tecavüz, kaza, soygun yaralanma durumları da panik atağı tetikleyen sebeplerdendir. Kişi yaşamış olduğu korkuyu kimseye anlatamaz ve içine atarsa zamanla bu korku büyüyecek ve panik atak nöbetleri ile kendini gösterecektir.

Panik Atak Belirtileri

Yukarıda da dile getirmiş olduğumuz gibi panik atak sırasında hasta ciddi bir sorununun olduğunu düşünmektedir. Kalp krizi, astım nöbeti vb. gibi ciddi bir rahatsızlık geçirdiğini düşünen hastanın bu düşünce ile vücudu uyarılmakta ve adrenalin hormonu salgılanmaya başlamaktadır.

Adrenalin hormonu ile birlikte vücutta kasılmalar yaşanmaya başlayacaktır. Panik atak sırasında hasta öncelikle nefes almada güçlük çekecek, kalp atışları hızlanacak ve göğüs ağrısı hissedecektir. Göğüs ağrısı ile birlikte sıcak basmaları, mide bulantısı gibi belirtilerde yaşayan hasta en sonunda öleceğini veya delireceğini düşünerek hastaneye gitmektedir. Yapılan tetkikler sonucunda hastanın aslında kalp krizi geçirmediği anlaşılabilir. Bu süreçten sonra ise hastaların psikoterapiler alması son derece önemlidir. Psikologlar eşliğinde bu rahatsızlığın dış etkenlerden bağımsız olarak ortaya çıkmış olduğunu anlayan hasta, bu durumla baş edebilmeyi öğrenecek ve zamanla bu rahatsızlığı kontrol altına alabilecektir.Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: