Deprem Travma Psikolojisi

PAMUK MUCİZELER YARATABİLİR

PAMUK MUCİZELER YARATABİLİR

AFP

Amerikalı bilim adamlarının, yüksek miktarda protein ihtiva eden pamuğu besin maddesine dönüştürmeyi başardığı bildirildi.

Alman "Die Welt" gazetesinin internet sayfasında çıkan haberde, bilim  adamlarının, pamuğun çekirdeğindeki "gossypol" adı verilen zehirli maddeyi  ayrıştırmayı başardığı belirtilerek, bunun açlığa karşı mücadelede çok önemli bir  adım teşkil ettiği, dünyadaki pamuk tarlalarının 500 milyon insanı besleyebilecek  kapasiteye sahip olduğu ifade edildi.

Bu önemli başarıyı sağlayan Texas A&M Üniversitesi araştırmacılarından  Keerti Rathore, dünyada çok sayıda fakir insanın yeterli protein alamadığına  dikkati çekerek, bu eksiğin giderilebilmesi için pamuk gibi bir kaynaktan  istifade edilmesinin iyi olacağını söyledi.

Araştırmacıların 1950'li yıllarda, bir geni ortadan kaldırarak  "gossypol"suz pamuk üretmeyi başardığı, ancak bunun pamuğu böceklere ve  hastalıklara karşı savunmasız hale getirdiği, Rathore'nin ise yeni bir yöntemle  bu zehri sadece pamuğun çekirdeğinde yok etmeyi başardığı, böylece pamuk  bitkisinin dış etkenlere karşı savunmasız kalmadığı kaydedildi.

Pamuktan gelecek 10 yıl içinde proteinli çikolata, ekmek, kek ve diğer  bazı besin maddelerinin üretilebileceği kaydedilen haberde, Rathore'nin yeni  buluşunun Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) standartlarına uygun olduğu, ancak bunun  ticari kullanımından önce çok sayıda resmi onayın alınması gerektiği bildirildi.

Pamuk çekirdeğini sadece sığırların yiyebildiği, sindirim sistemlerinin  "gossypol"u zararsız hale getirebildiği belirtilen haberde, ancak bu zehrin diğer  hayvanlarda ve insanlarda kalp ve karaciğer rahatsızlıklarına neden olduğu, pamuk  çekirdeğiyle beslenen tavukların 1 hafta içinde öldüğü ifade edildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al