PAKİSTAN DERİNDEN ETKİLENDİ

PAKİSTAN DERİNDEN ETKİLENDİ

A.A        

Sel ve muson yağmurlarının hayatı felç ettiği  Pakistan, sosyal, ekonomik ve  psikolojik olarak derinden etkilendi.


Türk Kızılay'ı  Afet Yönetim Danışmanı Hakkı Ersoy, Sel ve muson yağmurlarının Pakistan'daki  hayatı felç ettiğini belirterek, “sel felaketi; Pakistan'ı sosyal, ekonomik ve  psikolOjik olarak derinden etkiyerek 50 yıl geriye götürmüştür” dedi.

Pakistan'da 2005 yılında meydana gelen deprem sırasında bölgede görev  yapan Afet Yönetim Danışmanı Ersoy, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

2005 yılındaki depremin merkezini Pakistan'ın Muzafferebad Bölgesi'nde  etkili olduğunu ifade ederek, 33.5 milyon insanın evsiz, 75 binden fazla  insanında hayatını kaybettiğini anımsattı.

Deprem sonrası bölgeye gelen Türk Kızılayı'nın depremzedelere 4 yıl  boyunca barınma, sağlık, eğitim, psikososyal ve rehabilitasyon konusunda yardımda  bulunduklarına işaret eden Ersoy, toplumda afet bilinci oluşturulması ve toplumun  afetlerlerle başa çıkabilmesi konusunda eğitim faaliyetlerinde bulunduklarını  söyledi.

BÖLGEYE İLK GELEN YARDIM EKİBİ

        
Ersoy, 2005 yılındaki deprem sırasında alt yapısını kaybeden Pakistan  Kızılayı'na Türk Kızılayı'nın birçok alanda destek verdiğini anımsatarak,  Pakistan Kızılayı'na modern ekipman ve araçlarla donatılan Afet Yönetim merkezi  inşa ettiklerini söyledi.

Türk Kızılayı'nın 2005'ten bu yana bölgede faaliyetlerini sürdürdüğünü  ifade eden Ersoy, sel felaketi sonrasında bölgeye ilk gelen yardım kuruluşunun Türk Kızılay'ı olduğunu  kaydetti. Pakistan'da her yıl Temmuz ve Ağustos  aylarında muson yağmurlarının etkili olduğunu ifade eden Ersoy, Küresel iklim  değişikliği etkisi nedeniyle Muson yağmurlarının nitelik değiştirdiğini ve  yağmurların afete dönüştüğünü söyledi.

Pakistan'daki  selin afete dönüşerek yaşamı sekteye uğrattığını ifade  ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Sel felaketi; Pakistan'ı sosyal, ekonomik ve psikolojik olarak derinden  etkiyerek 50 yıl geriye götürmüştür. 2005 yılındaki depremde elde edilen dersler  ışığında gerek hükümet gerekse Pakistan Kızılay'ı nezrinde sel felaketine müdahale faaliyetleri yakından takip edilmiştir. Selin meydana geldiği  21  Temmuz'dan itibaren Türk Kızılayı'nın Pakistan Kızılayı'na kazandırdığı Afet Yönetim ve Lojistik Merkezi'nde  Kriz masası oluşturarak çalışmalarına başlamıştır. Bütün gelişmeleri bu merkezde takip eden Türk Kızılay'ı Muson  yağmurlarının meydana getireceği kayıpları öngörerek 2005 yılında olduğu gibi  felakete ilk müdahalede bulunan en son alandan ayrılan kurum olmuştur. Pakistan'a  en çok ihtiyaç duyulan gıda, sağlık malzemesi, temiz su, barınma ve barınma  malzemelerini 7 uçakla bölgeye gönderildi.”

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al