Özürlü doğan bebek sayısı artıyor

Brezilya'da Zika salgını: Özürlü doğan bebek sayısı artıyor.

Özürlü doğan bebek sayısı artıyor

10 yaşındaki Brezilyalı çocuk, mikrosefali ile doğan iki aylık erkek kardeşini taşıyor. Brezilya'da kafaları anormal küçüklükte doğan bebek sayısı giderek artıyor.

Mikrosefali adı da verilen bu hastalık, Aedes aegypti cinsi sivrisineklerin anne adaylarına bulaştırdığı Zika virüsünden kaynaklanıyor. Yetkililer geçen hafta yaptıkları açıklamada Ekim ayından beri 3500 vaka görüldüğünü belirtmişlerdi.
Şimdi ise 3893 vaka belirlediklerini söylüyorlar. Bu, şimdiye dek bilinen en büyük Zika salgını.

Mikrosefali genelde bebeklerde yaşam süresini ve normal beyin fonksiyonlarına sahip olma şansını azaltıyor. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre Brezilya'da beş bebeğin bu virüs yüzünden öldüğü tespit edildi. 44 ölüm vakası da incelemeye alındı.

AŞISI YOK

Bakanlık şimdi Zika ile birlikte aynı sivrisineğin bulaştırdığı diğer iki virüsü, dang humması ve and chikungunya ateşi virüslerini hızla teşhis edecek yeni bir test ekipmanı üzerinde çalıştıklarını bildirdi.
Ayrıca "rekor sürede" bir Zika aşısı geliştirilmesi için de fon ayırıldı.

Halen Zika virüsüyle mücadelenin tek yolu, sivrisineklerin üreme alanı olan durgun suları kurutmak ya da ilaçlamak. Virüs Latin Amerika ve Karayipler'de başka ülkelerde de etkili oluyor; Kolombiya'da 13 bin 500 vaka görüldü.
Bolivya'da da ilk vaka yeni tespit edildi. ABD hamile kadınlar için şu ülkelere seyahatten kaçınma uyarısı yayınladı: Brezilya, El Salvador, Fransız Guyanası, Guatemala, Haiti, Honduras, Kolombiya, Martinik, Meksika, Panama, Paraguay, Puerto Riko, Surinam ve Venezuela.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Randevu Al