Özel yetenekli çocukların ailelerine “pozitif iletişim” paneli

Üsküdar Üniversitesi, özel yetenekli çocukların aileleri ve öğretmenlerine rehberlik etmek için bir panel düzenliyor.

Özel yetenekli çocukların ailelerine “pozitif iletişim” paneli

Üsküdar Üniversitesi’nden uzmanlar, özel yetenekli çocukların aile ve öğretmenlerine, çocuklarla iletişim kurarken kullanılabilecek pozitif iletişim yolları hakkında bilgi verecek.”

Üsküdar Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Özel Yetenekli Çocuklar Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÖYEMER) tarafından ÖYEMER Müdürü Halide İncekara Koordinatörlüğünde Özel Yetenekli Çocuklarla Pozitif İletişim Paneli düzenlenecek.

Altunizade Yerleşkesi Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda 12 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilecek panelin moderatörlüğünü ise Üsküdar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ümit Ertem yürütecek.

Özel yetenekli çocukların aile ve öğretmenlerine rehberlik amacıyla gerçekleşecek panelde Üsküdar Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Cumhur Taş, Yrd. Doç. Dr. Dinçer Atlı ve pozitif psikoloji ve ebeveynlik alanında çalışmalar yapan Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Nazende Ceren Öksüz konuşmalarıyla panele katkıda bulunacak.

Sağlıklı ve pozitif iletişimin elbette tüm çocuklar için gerekli olduğuna vurgu yapan Özel Yetenekli Çocuklar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Halide İncekara, üstün yetenekli/zekâlı çocukların çevreleri tarafından önyargılar ve yüksek beklentilere maruz kalıyor olmalarının sağlıklı ve pozitif iletişim ihtiyaçlarını üst seviyelere çıkarmakta hatta zaruri kılmakta olduğunu kaydetti.

Üstün zekâlı ve yetenekli çocukların farklılıklarıyla kabul edilmedikleri ortamlarda, gruptan kendilerini soyutladığımı, dikkat çekme/kabul görme amaçlı gösterilerde bulunduğunu veya herkes gibi görünmeye çalışarak yeteneklerini gizlediğine dikkat çeken İncekara, aileler, öğretmenler ve diğer yetişkinlerin sağlıklı yaklaşımlar ve pozitif bir iletişim ile bu çocukların başarı ve sosyalleşme yollarına ışık tutabileceğini söyledi.

İncekara, “Özel Yetenekli Çocuklar Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak duygu ve düşüncelerini sağlıklı bir biçimde iletebilen, duygularını yönetebilme becerisine sahip, anlaşmazlıklar ve stresle baş edebilen özel yetenekli çocuklar hedefiyle aile ve öğretmenlere rehberlik sürecine katkı sağlayacağını düşündüğümüz ‘Özel Yetenekli Çocuklarla Pozitif İletişim’ paneli ile gerçekleştirmeyi planlamaktayız” diye konuştu.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Motor bozukluk sorunu, erkek çocuklarda daha sık görülüyor. Aileler dikkat! Merdiven çıkmada ve düğme iliklemede zorluk sorunun habercisi olabilir.
  • Bu çocukların eğitim ihtiyaçları normal çocuklara göre farklılık gösterir. Üstün zekalı çocukların özellikleri nelerdir? Üstün zekalı çocuklar nasıl t
  • Üstün zekalı çocuklar, diğer çocuklardan izole edilmemeli Bu çocukların sosyal ortamlardan kopmaları önlenmelidir.
  • Bu çocuklar alışılmışın dışında zekiler, öz güvenleri fazlasıyla yüksek, otoriteye karşı çıkıyorlar, çok canlı ve hareketli olmalarının yanında onları
  • Çocuklara büyüme geriliği tanısının nasıl konduğunu ve erken tedavinin önemini, uzmanlar anlattı.
  • Randevu Al