OYUNLAR DEPRESYONA SOKUYOR

OYUNLAR DEPRESYONA SOKUYOR

Habertürk

Uzmanlar açıkladı: Oyunlar depresyona sokup, onları sorumluların olmadığı sanal dünyaya bağlıyor.

 


Psikolog Canan Sayıoğlu, bilgisayar oyunlarının çocukları gerçek dünyadan kopardığını belirterek,'' Oyunlar depresyona sokup, onları sorumluların olmadığı sanal dünyaya bağlıyor'' dedi.

Yapılan araştırmaların; sanal oyunları oynayarak vakit geçiren çocukların birkaç yıl sonra depresif belirtiler gösterdiğini ortaya koyduğunu hatırlatan Sayıoğlu, '' Video oyun alışkanlığı olan ve oyun bağımlısı olarak abartıyla tanımlanan gençlere yapılan büyük araştırmalar, Çin' de de Amerikada' da benzer bulgularla sonuçlanmıştır.

Yabancılaşma riski

Çocuk zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor, gerçekliği olmayan oyunlarla dünyevi dertlerden uzaklaşıyor. Oyun sonrası biriken işleri fark ettiğinde oyun esnasındaki rahatlığı özleyince zamansızca tekrar oyuna başlıyor ve yabancılaşıyor '' diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al