Oyuncak açma videoları çocukları nasıl etkiliyor?

Oyuncak açma videoları çocukları nasıl etkiliyor? Peki bu videolar neden çocukları çekiyor? Oyuncak açma videolarını izlemek çocuklar için sakıncalı mı?

Oyuncak açma videoları çocukları nasıl etkiliyor?

Dünyanın dört bir yanından çocuklar Noel'de ve yılbaşında istedikleri hediyelerin listesini çıkarmaya çalışıyor. Bazıları kataloglara ve reklamlara bakarak karar vermeye çalışırken bazıları da internetteki oyuncak açma videolarını izliyor.

9 yaşındaki Verity, bu videoları izlemenin hangi oyuncakları isteyeceği konusunda karar vermesini kolaylaştırdığını söylüyor. Videolarda genellikle çocuklar, bazen de sadece elleri gözüküyor ve oyuncakları açıp oynamaya başlıyorlar.

Verity en çok YouTube'da Shopkins, Lege ve Harry Potter oyuncaklarının videolarını izlemeyi seviyor.

"Bir reklam izlemekten daha fazla bilgi sağlıyor. Ayrıca daha ilginç çünkü nasıl çalıştığını daha detaylı görebiliyorum" diyor.

İngiltere'nin Hertfordshire kentinde yaşayan Verity, kendi videolarını yapmayı da seviyor. Ama sadece ailesi ve arkadaşlarına izletiyor.

"Herkesin izlemesini istemiyorum çünkü dalga geçebilirler, kötü yorumlar yapabilirler" diyor ve ekliyor:

"İnsanlar kaba olabiliyor."

ABD'de bu tür videoları yapan Ryan Kaji 4 yaşında olduğu 2015'ten bu yana oyuncak açma videosu kaydediyor. İlk videolarından birinde içinde 100'den fazla oyuncak olan dev bir yumurtayı açmıştı.

Paranın çoğu, oyuncak şirketleriyle anlaşmalarından ve kendi televizyon programından geldi. İngiltere'nin Leicester kentinde yaşayan 8 yaşındaki Ava da onun başarısını tekrarlayabilmek istiyor.

3 yaşında Ava'nın Oyuncak Gösterisi adlı bir kanal kuran küçük kızın bir Barbie evi kurduğu videosu 8,6 milyon defa izlendi. Çocuk kültürü ve oyun üzerine yazan 2 çocuk annesi Amma Worrollo bu tür içeriklerin çocuklarda bağımlılık yaratma riski olduğunu, videoların yayılma hızının azalmadığını söylüyor:

"Dünyanın dört bir yanından çocukların gözleri bu videolara adeta kilitleniyor. Videoların sürprizli formatları çocukları ekrana bağlıyor.

"İçeriğin herhangi bir hikayesi yok, karakteri yok, sonu da yok. Bu yüzden küçük çocuklar videoyu kapatmakta zorlanıyor. Anlamlı bir şekilde bir etkileşim de kuramıyorlar.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Okula uyum ve akademik başarı arasında önemli bir ilişkinin bulunduğunu belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocuğun okula severek ve isteye
  • Huggy Wuggy korku ve kaygıya yol açıyor, şiddete yatkınlığı artırıyor!
  • Çocuğunuzla birlikte vakit geçirin, teknoloji kullanımını siz de sınırlayın!
  • Son yıllarda dünya genelinde yaşanan çeşitli afetlerle gündeme gelen eko-anksiyete, kişinin iklim değişikliği sonucunda dünyanın gidişatına dair sürek
  • Çocuklarda ergoterapinin temel amacının, çocuğun günlük yaşamda bağımsızlığını destekleyerek toplumsal katılımını artırmak olduğunu ifade eden Ergoter
  • Kaza, savaş, afet ve terör gibi travmatik olayların bire bir yaşanmasının özellikle çocuklar üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirten Psikiyatri Uz
  • Randevu Al