Deprem Travma Psikolojisi

Oyun sanal hastalık gerçek

İnternette oyun oynayarak geçiren ve “abur cubur” olarak tabir edilen hazır gıdaları tüketen çocuklar, birer obez adayına dönüşüyor.

Oyun sanal hastalık gerçek

İnternette oyun oynayarak geçiren ve “abur cubur” olarak tabir edilen hazır gıdaları tüketen çocuklar, birer obez adayına dönüşüyor.

Gününü bilgisayar başında,  internette oyun oynayarak geçiren ve “abur cubur” olarak tabir edilen hazır gıdaları tüketen çocukların, birer obez adayına dönüştüğü ve bu durumun birçok hastalığa davetiye çıkardığı bildirildi. Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hatice Sebila Dökmetaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  obezitenin aşırı kilo alımı ve vücutta yağ oranının artması olduğunu söyledi. Enerji alımı ve enerji harcaması dengesinin bozulmasının kilo alımına yol  açtığını ifade eden Dökmetaş, “Bu ikisi dengedeyse insanlar ideal kilolarında  kalırlar ama daha fazla enerji almış ve daha az harcamışsa enerji vücutta yağ  olarak birikir, kiloya dönüşür ve obezite ortaya çıkar” dedi.

İNTERNET BAĞIMLILIĞI HAKKINDA HER ŞEY

Dökmetaş, obezite nedeniyle vücutta oluşan yağların estetik olarak kötü  bir görüntü ortaya çıkardığını ancak daha önemlisinin, karaciğer, kalp ve iç  organlarda ortaya çıkacak yağlanma olduğunu belirtti.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Obezitenin daha çok 40 yaşından sonra görüldüğüne dikkati çeken Dökmetaş,  “Bunun yanı sıra çocuk obez konusu da son yıllarda gündemde. ABD ve Avrupa'da,  çocuk obezler çok ciddi boyuta ulaştı. Ülkemizde de son yıllarda çocuk obez sayısında artış var. Bu artışın yüzde 30'lara ulaştığı kaydediliyor” diye konuştu. Prof. Dr. Dökmetaş, hareketsiz, günü bilgisayar başında internette oyun oynayarak geçiren ve “abur cubur” olarak tabir edilen hazır gıda ile beslenen bir nesille karşı karşıya olunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: “Sokakta değil bilgisayarda top oynayan, bisiklet sürmeyen, hamburger,  patates kızartması, cips, kola ve benzer gıdaları tüketen obez bir nesil yetişiyor. Hazır, kalori değeri yüksek gıdalarla beslenme alışkanlığının dayatılması da obezitenin en önemli etkenleri arasında yer alıyor. Hazır gıdalar,  obeziteyi körükleyen kalori değeri ve yağ oranı çok yüksek sağlıksız gıdalardan oluşuyor. Çok az sulu yemek tüketiyorlar. Çünkü çocuklar, yemekten önce mutlaka cips, kola tüketmiş oluyor. Sağlıklı gıda anlayışını aileler olarak biz tükettik.  Bu nedenle birlikte masaya oturulup birlikte karar alınması gerekiyor.”

TEDBİR ALINMASI GEREKİYOR

Obezitenin çocuklarda psiko-sosyal sorunlara da neden olduğunu anlatan Dökmetaş, acilen tedbirler alınması gerektiğini vurguladı. Fit nesiller yetişmesi için mutlaka gıda alımına dikkat edilmesi gerektiğini, Sağlık Bakanlığı'nın bu nedenle okullarda birtakım gıdaların satışını yasakladığını anımsatan Dökmetaş, “Belki bu şekilde öğle yemeklerinde,  kuru fasulye-pilav, çorba teşvik edilebilir. Kantinlerin kalkması, yemekhaneye dönüşmesi lazım. Yine daha fazla spor, aile boyu spor körüklenmeli. Bu teşvik edilmeli. Tek başına Bakanlığın işi değil, topyekun mücadele şart. Spor salonları artırılabilir, okulların spor salonları geliştirilebilir. Yine obezite konusunda  eğitimler verilmeli” diye konuştu. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al