Oxford Üniversitesi aşısı yüzde 70 koruma sağladı

Koronavirüs aşısı: Oxford Üniversitesi'nin aşısı yüzde 70 koruma sağladı. İngiltere'de Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının Covid-19 hastalığına karşı yüzde 70 koruma sağladığı açıklandı.

Oxford Üniversitesi aşısı yüzde 70 koruma sağladı

BBC Sağlık ve Bilim Muhabiri James Gallagher, bu açıklamanın hem başarı hem hayal kırıklığı olarak görülebileceğini aktardı. Pfizer/BioNTech ve Moderna şirketleri daha önce, geliştirdikleri aşının koronavirüse karşı yüzde 95 oranında koruma sağladığını açıklamışlardı.

Ancak Oxford Üniversitesi'nin AstraZeneca şirketiyle birlikte geliştirdiği aşının çok daha ucuz olduğu, daha kolay depolandığı ve dünya çapında dağıtımının daha kolay olacağı biliniyor. Yine de denetleyici kurumlar tarafından onaylanması halinde, Oxford Üniversitesi'nin aşısı koronavirüs salgınıyla mücadelede önemli rol oynayacak.

 

 

İngiltere hükümeti daha önce 100 milyon doz aşı siparişi vermişti. Bu miktarla 50 milyon kişiye aşı yapılabilecek. 100 milyon doz aşıdan 4 milyonu şu anda dağıtıma hazır. Aşının mimarı Prof. Sarah Gilbert "Bugünkü duyuru aşıları virüsün yol açtığı yıkıma son vermek için kullanabileceğimiz zamana bizi bir adım daha yaklaştırıyor" dedi.

Covid-19 aşıları

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, "Oxford aşısının denemelerde bu kadar etkin olması müthiş heyecan verici bir haber. Hala yapılması gereken güvenlik kontroller var ama bunlar harika sonuçlar" diye konuştu. Sağlık Bakanı Matt Hancock da verilerin "harika bir haber olduğunu" söyledi. Hancock, "Bu veriler doğru dozlarda yapıldığında aşının yüzde 90 oranında etkili olduğunu gösteriyor" dedi.

Hancock "100 milyon doz sipariş verdik ve her şey yolunda giderse yeni yılla birlikte aşılamının büyük kısmı yapılabilir" ifadelerini kullandı. İngiltere Sağlık Bakanı'na göre, etkili bir aşının tüm onay süreçlerinden geçmesi halinde, günlük hayat Nisan ayında normale dönmeye başlayabilir.

Koronavirüs aşısı

Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı İngiltere ve Brezilya'da 20 binden fazla gönüllü üzerinde denendi. İki doz aşı vurulan deneklerde 30 koronavirüs vakası görülürken, tuzlu su enjekte edilen grupta 101 vakayla karşılaşıldı.

Uzmanlar bu sonuçların yüzde 70 oranında bir koruma anlamına geldiğini söyledi. Gönüllülere "yüksek" dozda iki kez aşı yapıldığında korunma oranının yüzde 62 olduğu, bu oranın bir "yüksek" bir "düşük" doz olduğunda yüzde 90'a çıktığı tespit edildi.

Farkın nedeni bilinmiyor.

Güvenlik, etkinlik, yüksek standartlarda üretim gibi koşulları inceleyecek denetleyici kurumların aşıya önümüzdeki haftalarda onay vermesi bekleniyor. İngiltere daha önce ülkede eşi görülmemiş bir aşı kampanyasına hazırlanıyor. Kampanya kapsamında öncelikle sırasıyla bakımevlerindeki kişilere ve görevlilere, sağlık çalışanlarına ve 85 yaşın üstündeki kişilere aşı yapılacak.

Daha sonra insanların yaşlarına ve sağlık sorunlarına göre çeşitli kategorilere ayrılmaları ve sırasıyla aşılanmaları bekleniyor.

Aşı nasıl çalışıyor?

Aşı, şempanzeleri enfekte etmek için kullanılan grip virüsünün genetiğiyle oynanmış bir hali.

Virüs, enfeksiyona yol açamayacak ancak virüsün diken proteini adı verilen bölümünün planlarını taşıyacak şekilde değiştirildi. Bu planlar vücuda girdiğinde vücut bu diken proteinlerini üretmeye başlıyor ve daha sonra bağışıklık sistemi bunu bir tehdit olarak algılayıp, yok etmeye çalışıyor.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid ve Grip Arasındaki Farklar Nelerdir? Kişide gribal enfeksiyon belirtileri varsa Covid-19 olma riski akılda tutulmalı, yakın çevreye bulaştırmama
  • İlk oral antiviral COVID tedavisi olabilecek Merck hapı, SARS-CoV-2 koronavirüsünü mutasyona uğramaya zorluyor. Merck geliştirdiği bir antiviral hap
  • Koronavirüs COVİD 19 (coronavirüs) hangi yüzeylerde kaç saat canlı kalır? Virüsün bulunduğu bir yüzeye veya nesneye dokunup ağzınıza, burnunuza veya
  • Covid-19’la mücadelede en önemli silah aşının, antibiyotik kullanımı üzerinde hiçbir olumsuz etkisinin olmadığını vurgulayan uzmanlar, kişinin vücudun
  • 65 yaş ve üzeri bireyler zatürre ve grip aşısı olmalı. Kış ayları yaklaştıkça özellikle riskli gruptaki hastaların zatürre ve grip aşısı olmaları öner
  • Delta ve Delta Plus varyantı nedeniyle artan vaka sayılarının azaltılmasında yine en güçlü olan silahın aşı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Haydar Sur,
  • Randevu Al