Otizmi önlüyor

Hamileliğinin ilk zamanlarında folik asit tüketen kadınların, çocuklarının otizm riskini yüzde 40 düşürdüğü ortaya çıktı.

Otizmi önlüyor

Hamileliğinin ilk zamanlarında folik asit tüketen kadınların, çocuklarının otizm riskini yüzde 40 düşürdüğü ortaya çıktı.

folik_asitAncak folik asit kullanımında zamanlama da önemli. Anne adayları hamileliğinden dört hafta önce başlayıp, hamile kaldıktan sonraki 8 hafta da folik asit kullanmalı.

OTİZM HAKKINDA HER ŞEY

Bilim adamları bu tür vitaminlerin zamanlamasının son derece kritik olduğunu belirtti. Folik asit DNA sentezi ve kendini tamir etmesi için etkili vitamin ve minerallerden. Folik asit, doğal formunda ise yapraklı sebzelerde, mercimek, bezelye, fasulye, yumurta, ciğerde bulunuyor. Folik asitin özellikle bebeklerin beyin gelişiminde çok önemli bir etkisi olduğu biliniyor. 1998 yılından beri Norveç'teki sağlık otoriteleri hamile kalmayı planlayan kadınların 1 ay öncesinden folik asit takviyelerine başlamaları gerektiğini belirtiyor. REUTERS
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Randevu Al