Otizm ile mücadelede ailenin liderliği önemli!

3. Ulusal Otizm Günleri Üsküdar Üniversitesi’nde düzenlendi…

Otizm ile mücadelede ailenin liderliği önemli!

Üsküdar Üniversitesi geleneksel hale getirdiği 3. Ulusal Otizm Günleri’ne ev sahipliği yaptı. Üsküdar Üniversitesi, Otizm Federasyonu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleşen programda otizm konusuna dikkat çekilerek, otizmli bireylere ve ailelerine destek olundu.Otizm ile mücadelede ailenin liderliği önemli!

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit ve Otizm Federasyonu Başkanı Veysel Şahin programın açılış konuşmasını yaptı.

Üsküdar Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan açılış konuşmasında şunları söyledi;
“Otizm günlerinde bilimsel bilgilerle hasta ve hasta yakınları için hayatı daha da nasıl kolaylaştıracağımızı konuşacağız. Bilindiği üzere, bu hastalığın bir diğer kurbanları da aileler. Ailelerin en çok yaşadığı zorluk, otistik ve engelli çocuklarla ilgili liderliklerini ele alamıyorlar. Liderlik yapamadıkları için otistik çocukları yönetemiyorlar. Aile içerisindeki liderlik kavramı anne ve baba olacak şekilde ikiye ayrılıyorken, duygusal liderlik annede olmalıdır. Otizmli evlatlarımız her gün anneleri ile daha çok vakit geçirdikleri için ebeveynler bu durumu iyi yönetebilmelidir.”  

Otizm ile mücadelede ailenin liderliği önemli! 2Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıl Üsküdar Üniversitesi olarak G20 Zirvesine davet edildik. Burada beyin hastalıkları ve araştırmaları üzerine konuşuldu. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde kök hücre ve Nano teknoloji sayesinde daha kapsamlı çalışmalar yapılarak otizm hastalığı tedavi edilebilir hale gelecek.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit, otizmli çocuklar için 35 hizmet noktası açtıklarını vurgulayarak şunları söyledi;

Otizm ile mücadelede ailenin liderliği önemli! 3“Fatih ve Kadıköy ilçelerimizde otizm merkezlerini faaliyete geçirdik. Farklı yaş gruplarından oluşan otizmli bireylere eğitimler veriyoruz. Ayrıca ailelere rehberlik hizmeti sunuyoruz. Akademik dünyanın bilgi ve birikimlerinden faydalanacağımız bu organizasyondan çıkacak sonuçların engelli kardeşlerimiz için faydalı olacağı görüşündeyim.” dedi.  

OTİZM FARKINDALIĞINA DİKKAT ÇEKİLDİ

3. Ulusal Otizm Günlerinde Prof. Dr. Vânia Canterucci Gomide-Çakmak “Neuroscientist ve Otizm”, Avukat Işıl Bağatur “yasal haklar”, konuşma terapisti Christina LaBorde Altuğ “OSB ‘li Bireyler Konuşma ve İletişim Bozuklukları”, Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi öğretim görevlisi Shahram Mohseni ise “Otizmde Ergoterapi’nin İnterdisipliner ve Fonksiyonel Tedavisi” başlıklı sunumları yaptı. Otizm hastası Beyazıt Yakar, bağlaması ile türkü söyleyerek kısa bir konser verdi.

Otizm ile mücadelede ailenin liderliği önemli! 4Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşke Emirnebi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen, 3. Ulusal Otizm Günleri, bu yıl Nadir Güllü Sosyal Kültür Eğitim ve Dayanışma Vakfı’nın da destekleri oldu.
Otizm Federasyonu tarafından da 2 Nisan 2016 Cumartesi akşamı gerçekleşen konserden elde edilen gelir ise otizmli çocuklar için yapılması planlanan okulun giderleri için kullanılacak.

 

 

Otizm ile mücadelede ailenin liderliği önemli! 5

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Otizm spektrum bozukluğu hastalığı, 12 – 18 ay öncesinde daha sık görülürken 18-24 aya kadar normal gelişim, sonrasında gerileme ve beceri düzeylerind
  • Asperger sendromu nedir? Asperger sendromu kimlerde görülür, tedavisi nasıldır. Asperger sendromu diğer insanlarla etkileşimi oldukça zorlaştıran gel
  • Otizm nedir kısa ve öz olarak nedeni tam bilinmese de, bazı bilim adamları genetik olduğunu düşünmektedir. Peki Otizm hastalığının tedavisi var mıdır?
  • Günümüzde yaygın olarak karşılaşılan Otizm Spektrum Bozukluğunda Otizmde 4 önemli risk faktörü var! İleri baba yaşı risklerden biri…
  • Aşılar otizme neden olmaz! Aşı yaptırmamak çok ciddi bir çocuk ihmalidir.
  • Kontrolsüz teknoloji kullanımının çocuğun gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu durumun öğrenilm
  • Randevu Al