OTİSTİKLERE SANATLA TERAPİ

OTİSTİKLERE SANATLA TERAPİ

A.A

Otistikler Derneği kurucularından ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim  Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nevin Eracar, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)  Dardanos Yerleşkesinde bir hafta sürecek kamp çalışmasında otistiklerin yaşamla bütünleşmelerini ve kaynaşmalarını sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Eracar, yaklaşık 40 kişiden oluşan grup içerisinde toplam 10 otistiğin  bulunduğunu ve bir otistikle, psikolojik danışman ile birlikte en az 2 kişinin  ilgilendiğini belirtti.

Hiçbir zorlama içine girmeden müzikle ve sanatla terapi gibi yöntemler  uyguladıklarını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Eracar, şöyle konuştu:

"Normal olanlarla otistiklerin aynı alanda, zamanda ve mekanda birlikte  olabileceklerine dair bir deneyleme çalışması yapıyoruz. Bu yıl 16'ncısını  düzenledik. Önceden de çeşitli mekan ve zamanlarda yaptık. Geçen yılda  Çanakkale'deydik. Eğitmenlerimizin yarısı İstanbul'dan gönüllü olarak geldi.  Ayrıca, ÇOMÜ Seramik Topluluğundan bir grup sanatçı öğrenci bulunuyor."

Eracar, otistiklerin sanatla terapi yöntemi çerçevesinde ÇOMÜ Seramik  Topluluğu öğrencilerinin yardımıyla, çamurla uğraşarak bir şeyler üreteceklerini  belirterek, "Otistiklerin çamurla uğraşmaları ve bir şeyler yapmalarının,  onların gelişimi açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Eracar, insan hayatında eski zamanlardan beri var olan çamurla üretmenin,  otistiklere de olacağını düşündüklerini, ayrıca müzikle de terapi yaptıklarını  ifade ederek, "Eğitmenlerimizin gözetiminde denize giriyorlar. Tamamen kamp  havasında ve zorlamadan, kendi istekleri ve katılımlarıyla çalışmalarımızı  sürdürüyoruz" diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al