Otistik çocuklara resim terapisi

Amasyalı ressam Erhan Hökelek, Amasya Özel Eğitim Uygulama Merkezi'nde otistik çocuklara haftanın belirli günlerinde gönüllü resim eğitimi veriyor.

Otistik çocuklara resim terapisi
Paylaş:

Amasyalı ressam Erhan Hökelek, Amasya Özel Eğitim Uygulama Merkezi'nde otistik çocuklara haftanın belirli günlerinde gönüllü resim eğitimi veriyor.

otistikHökelek, gazetecilere yaptığı açıklamada, otistik çocukları sanatla tanıştırdığını belirterek, “Onların kendilerini sanat diliyle nasıl ifade ettiklerini merak ediyordum, bu merak beni onlarla tanıştırdı” dedi.

ÇOCUKLAR DA DEPRESYONA GİRER!

Otistik çocukların resimlerini gözlemlediğinde, onların daha çok doğaya tutkun olduklarını ve yaşam mekanlarını ön planda tuttuklarını dile getiren Hökelek, şunları söyledi: “Daha çok ev ve çiçek resimleri yapıyorlar, bu da onların doğaya ve yaşam mekanlarına önem verdiklerini ortaya çıkarıyor. Hepsi kişiliklerine ve hayat algılamasına göre bir şeyler yansıtıyor resme. Onları anlamak için çok ince düşünmemiz lazım ve onlara yaklaşımımızın temelini sevginin oluşturması gerekiyor. Çocuklara bol bol resim yaptırıyorum ve bu sayede onların iç dünyaları daha çok ortaya çıkıyor. Onlar bence evrensel düşünüyorlar ve resme içlerindeki saflığı, temizliği yansıtıyorlar.” Otistik çocuklarla iletişimin önemini vurgulayan Hökelek, “Otistik çocuklara göz temasıyla yaklaşamıyoruz, onlarla eşyalar üzerinden iletişim kuruyoruz. Ben sanatımla onlara yaklaştım ve çok güzel sonuçlar aldığıma inanıyorum. Tabi ki işin başı sevgiden geçiyor, onları sosyalleştirmek için daha çok programlar yapılmalı ve onlar da hayata kazandırılmalı” diye konuştu. Zihinsel Engelliler öğretmeni Gökçehan Gökçe ise otistik çocukların göz teması kurmadığı ve kendilerine dokunulmasından hoşlanmadıklarını anlatarak, şunları kaydetti: “Otistik çocuklar, değişik ortamlara girmezler, yanıp sönen ve dönen eşyalara ilgileri vardır, matematiksel ve görsel hafızaları yüksektir. Eğitim verildiğinde resim, müzik ve matematik alanlarında çok büyük başarılar gösterebilirler, bu durumun dünyada çok fazla örneği var.” Gökçe, duygusal ve içine kapanık bireyler olan otistiklerin iyi bir eğitim aldıklarında kendilerini daha iyi ifade edebileceklerini sözlerine ekledi. A.A