Otistik çocuk annesi olmak...

Evlendikten 12 yıl sonra ilk bebeğini kucağına alan Fatma Öztürk (45), otistik olarak dünyaya gelen ikinci çocuğu Yakup ile hayata daha farklı bakıyor.

Otistik çocuk annesi olmak...
Paylaş:

Evlendikten 12 yıl sonra ilk bebeğini kucağına alan Fatma Öztürk (45), otistik olarak dünyaya gelen ikinci çocuğu Yakup ile hayata daha farklı bakıyor.

otistikAnne Öztürk, evlendiğinde hemen çocuk sahibi olamadığını, imam eşi Bayram Öztürk (49) ile hem Diyarbakır'da hem de Ankara'da çok doktora gittiğini söyledi.

OTİZM HAKKINDA HER ŞEY

Gördüğü tedavinin ardından 12 yıl sonra ilk çocuğunu dünyaya getirdiğini anlatan Öztürk, ikinci çocuğuna ise eşinin görevi nedeniyle Darende ilçesine bağlı Günpınar köyünde bulundukları sırada hamile kaldığını dile getirdi. İkinci hamileleği döneminde doktora gidemediğini aktaran Öztürk, "Darende'ye geldim. Doktor, '12 günün geçmiş, derhal Malatya'ya git' dedi. Malatya'da sezaryenle bebek alındı. 'Ölür, yaşamaz' dediler ama yaşadı. Doktor, 'korktuğum olmasın ama otistik' dedi" ifadesini kullandı. Yakup adını verdikleri otistik çocuklarının büyüdükçe hırçınlaştığını anlatan Öztürk, "15 yaşında. Hep kayboluyor. Hep peşinden koşuyorum. Beş dakika evde rahat etsem gider, daha da bulunamaz. Bir süre önce ben abdest alana kadar kayboldu. Jandarma buldu" diye konuştu. Anne Öztürk, Yakup'a bakmak zorunda olduğu için İstanbul'da ikamet eden annesinin yanına 20 yıldır gidemediğini, kardeşlerinin çocuklarını yabancı gibi gördüğünü, herkese hasret kaldığını söyledi. Hacca gitmek için kayıt olduğunu ancak Yakup nedeniyle gidemediğini dile getiren Öztürk, "12 yıl çocuk özlemi çektim. Şimdi, Sümeyye, Yakup, Sevda ve Feyzullah isminde 4 çocuğum var. Çocuklarıma çok düşkünüm. Hiçbir yere çıkamam. Yakup'a daha çok düşkünüm. Allah'a bin kere şükür. Demek ki bu benim imtihanım" dedi. A.A