Otisik çocuklara 39 derece iyi geliyor

Sıcak banyonun, otizmin belirtilerini hafiflettiği ve çocukların daha sosyal hale gelmesini sağladığı belirlendi.

Otisik çocuklara 39 derece iyi geliyor
Paylaş:

Sıcak banyonun, otizmin belirtilerini hafiflettiği ve çocukların daha sosyal hale gelmesini sağladığı belirlendi.

OTİZM HAKKINDA HER ŞEY

otistikbanyoNew York'taki Albert Einstein Tıp Fakültesinden bilim adamlarının araştırması, yarım saat süreyle sıcak suyun altında oturmanın otistik çocukları rahatlattığını gösterdi. Bilim adamları 10 otistik çocuktan, banyoda bir süre sıcak veya ılık su altında oturmasını, ebeveynlerden ve doktorlardan ise çocukların davranışlarını değerlendirmesini istedi. 39 derece suyun altında yarım saat oturan çocukların daha sosyal hale geldiği, aynı hareketi tekrarlamaya daha az meyilli olduğu görüldü. Ancak 37-36 derece suyun aynı etkiyi göstermediği belirtildi.

PARAZİT YUTAN OTİZMLİ YETİŞKİNLER YENİLİĞE AÇIK HALE GELİYOR

Bilim adamları, sıcak suyun, bağışıklık sistemine ilişkin bazı genleri etkiliyor ve otizmin belirtilerini hafifletiyor olabileceğini açıkladı. Araştırmanın ikinci aşamasında ise bilim adamları, 6 hafta boyunca iki haftada bir, 10 otistik yetişkine, insanlarda hastalığa yol açmayan bir tür parazitin binlerce yumurtasını yutturdu. Yumurtaları yutan katılımcıların yeni deneyimlere daha açık olduğu ve bazı katı rutinlere daha az odaklandığı görüldü.

CROHN HASTALIĞININ DA TEDAVİSİNDE UYGULANIYOR

Bilim adamları, Crohn hastalığının tedavisinde de uygulanan bu yöntem sayesinde, parazitlerin aşırı aktif bağışıklık sisteminin "sakinleşmesine" yardımcı olan bazı kimyasalların salgılanmasını tetikliyor olabileceğini belirtti. Araştırmanın sonuçları, otizmin daha iyi anlaşılmasına ışık tutuyor. AFP