Östrojen hormonu sayesinde daha güçlü

Amerikalı bilim insanları kadınların cinsellik hormonu östrojen sayesinde strese karşı daha dirençli olduklarını söylüyorlar. Gerçi aynı hormon erkeklerde de bulunuyor ama çok daha az miktarlarda.

Östrojen hormonu sayesinde daha güçlü
Amerikalı bilim insanları kadınların cinsellik hormonu östrojen sayesinde strese karşı daha dirençli olduklarını söylüyorlar. Gerçi aynı hormon erkeklerde de bulunuyor ama çok daha az miktarlarda. ostrejenBuffallo Üniversitesi bilim insanları farelerle gerçekleştirdikleri deneyler sonucunda dişi kemirgenlerin, stresli durumları erkek kemirgenlere kıyasla daha kolay atlattıklarını görmüşler. Genç dişi fareler bir hafta boyunca durmadan küçük bir alana kapatılmalarına rağmen, kısa bir süre önce gördükleri objeleri tanımışlar. CİNSELLİK HAKKINDA HER ŞEY //www.e-psikiyatri.com/kategori/cinsel-saglik Oysa erkek farelerin kısa vadeli bellekleri zayıflamış. Gerilime dayanıklı davranış, yumurtalıkları alınan dişi farelerde de görüldüğü için bilim insanları, stresten koruyan östrojenin beyinde üretilen östrojen olduğunu tahmin etmişler. Ve bu tahmin diğer deneylerle kanıtlanmış. Sonuçlara göre östrojenin pozitif etkisi, beyindeki aromataz enziminden salgılanan östrojene uzanıyor. Östrojen gerçi erkek organizmasında da bulunuyor ama çok daha az miktarlarda. Beyinde salgılanan östrojen miktarı hem dişi hem de erkek farelerde değişimden geçirilince strese dayanıklı davranışın iki cinste de değiştiği görülmüş. Dişilerin beyinlerindeki östrojen sinyalleri bloke edildiğinde, stres zararlı etkiler gösterdi. Beyinlerinde östrojen sinyalleri etkinleştirilen erkek farelerde ise stres zarar vermedi diyor araştırmacılar. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al