Oruç tutanlar daha sabırlı

Oruç tutanlar daha sabırlı olurken, günde beş vakit namaz kılanların disiplin duygusu gelişiyor.

Oruç tutanlar daha sabırlı

Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Cemil Oruç, ibadetlerin insan davranışları üzerindeki etkisini araştırdı. Buna göre oruç tutanlar daha sabırlı olurken, günde beş vakit namaz kılanların disiplin duygusu gelişiyor. Oruç, İslam'ın ibadetlere bakışını ve bunun insan davranışlarına etkisini incelemek için araştırma yaptığını belirtti. İbadetlerin ruhuna uygun olarak yapılması durumunda insanların davranışlarına olumlu etki ettiğini ifade eden Oruç, Kur'an-ı Kerim'in insanların kişisel ve sosyal hayatını düzenlediğini söyledi.

İbadetlerin sadece namaz kılmak, gün boyu aç kalmak veya başkalarına bir şeyler dağıtmak gibi değerlendirilmemesi gerektiğini belirten Oruç, bütün bu ibadetlerin aslında bir davranış modelini oluşturduğunu, dolayısıyla namaz, oruç, zekat gibi ibadetlerin insanların davranışlarına olumlu bir şekilde yansıması gerektiğini vurguladı. Gerçek anlamda oruç tutmanın insanları başkalarına iftira etmek, yalan söylemek gibi olumsuz davranışlardan uzaklaştırdığını dile getiren Oruç, bu ibadetin sevap kazanmanın yanı sıra sağlık ve psiko-sosyal açıdan da insana birçok katkısının olduğunu belirtti. Oruç tutmanın insanlara daha güçlü bir iman ve ahlak bilinci kazandırdığını ifade eden Yrd. Dr. Dr. Oruç, insanların temel fizyolojik ihtiyaçlarından olan yemek, içmek ve cinsellikten bir süreliğine uzak durarak nefislerini terbiye ettiklerini ve bu sayede olumsuz davranışlardan ve aşırılıklardan uzaklaştıklarını ifade etti.

Oruç tutanların özellikle sabır, hoşgörü, merhamet, sevgi, şefkat gibi duyguları daha yoğun yaşadığını dile getiren Oruç, bu ibadet sayesinde insanların açların, yoksulların halinden daha iyi anladığını da belirtti. Oruç tutmanın bireylerin iradesini kuvvetlendirdiğini ve sabrını geliştirdiğine de dikkati çeken Oruç, ayrıca oruç sayesinde mide ve sindirim sistemin dinlendiğini de söyledi. Ramazan ayının ideal bir hayatı sembolize ettiğini de vurgulayan Cemil Oruç, "Ramazan ayı, insana hem ideal bir ayın hem de ideal bir günün nasıl yaşanması gerektiğini öğretir.

Oruç aynı zamanda ideal bir Müslümanın nasıl olması gerektiğini de öğretir. Bu bakımdan oruçlu kimselerin Ramazan ayındaki davranışlarını diğer aylara da yayması gerekir" dedi. Namaz kılmanın insanların davranışlarında birçok olumlu değişikliğe sebep olduğuna da işaret eden Dekan Yardımcısı Oruç, orucun namaz ve zekat gibi diğer ibadetlerle birlikte daha anlamlı olduğunu vurguladı. Özellikle namaz kılmanın insanların disiplin bilinicinin gelişmesine katkı sağladığını belirten Oruç, gün içinde beş vakit namaz kılanlarda sorumluluk bilincinin geliştiğini söyledi.

Oruç, namaz kılanların Allah korkusu sayesinde başkalarına haksızlık etme ya da bunun gibi olumsuz davranışlardan uzaklaştığını kaydetti. İbadetlerin insanların ahlaki ve vicdani gelişimlerine büyük katkı sağladığını anlatan Oruç, namaz kılıp, oruç tutan ve sahip olduğu şeylerin bir kısmını yoksul insanlarla paylaşan insanların yoğun olduğu toplumlarda kutuplaşmaların değil ortak noktalarda buluşmanın mümkün olacağını, bu bakımdan ibadetlerin ve özellikle orucun daha hoşgörülü, daha yaşanabilir bir toplumun oluşmasına önemli katkılar sağlayabileceğini de ifade etti.

A.A

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Genelikle kan pıhtısı nedeniyle bir veya daha fazla sayıda akciğer damarının tıkanması akciğer embolisi olarak tanımlanıyor.
  • Hipoglisemi, vücuttaki glikoz değerinin yani kandaki şekerin normalden düşük değerde olması durumudur. Hipoglisemi diyabet ile ilişkilidir. Fakat nadi
  • Hemogram, kanda bulunan hücrelerin hem sayısını hem de oranını tespit eden kan testidir. Halk arasında tam kan sayımı adıyla bilinir. Kan dolaşımındak
  • Diyabet hastalarında beslenme ve yaşam alışkanlıklarının kan şekeri kontrolünde çok önemli olduğunu belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “
  • Zatürre, tıpta pnömoni olarak adlandırılan akciğer dokusunun iltihabı olarak tanımlanıyor.
  • Vücudumuzdaki en kalın ve en uzun sinir olan nervus ischiadicus ya da halk dilindeki adıyla siyatik, bel bölgesinde bulunan son omurdan çıkar ve dizin
  • Randevu Al