Ortadoğulu bağımlılar İstanbul’da tedavi görecek

Avrupa'nın 2. Beyin Hastanesi olan NPİSTANBUL Beyin Hastanesi' ni Mert İnan Milliyet'te yazdı... İşte o yazı...

Ortadoğulu bağımlılar İstanbul’da tedavi görecek

Avrupa’nın ikinci beyin hastanesi NP İstanbul, İstanbul Ümraniye’de hizmete girdi.

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı hastanede son teknolojik tıbbi cihazlar sayesinde “beyin haritalandırılması” adı verilen yöntemle, hem beyin check-up uygulaması, hem de zeka, hafıza, dikkat ve zihin ölçümleri de yapılabilecek.

160 yatak kapasiteli merkezde en dikkat çeken bölümleri ise bağımlı hastaların yatarak tedavi görmeleri için düzenlenen ve beş yıldızlı otelleri aratmayan özel odalar oluşturuyor. Bu odalarda tedavi görecek hastaların fiziksel zarar görmemesi için duş başlığı, kapı kolu, pencere ve musluk gibi her malzeme özel olarak tasarlanmış.

NPİstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 80 milyon lira yatırım ile Avrupa’nın ikinci beyin hastanesini kurduklarını belirterek, “Teknolojik alt yapı ve uzman kadromuz ile tam teşekküllü bir tanı ve tedavi merkezi hizmeti sunacağız. Şu an İran ve Ortadoğu ülkelerinden bağımlılık tedavisi için yoğun talep alıyoruz. Arabistan, Katar, İran gibi Ortadoğu ülkelerinde kokain kullanımından kaynaklı bağımlılık söz konusu. Bu hastalar geçmişte Avrupa’da tedavi görürken artık Türkiye’ye gelecekler. Türkiye’de ise Bonzai ile sentetik haplar maalesef çok yaygınlaşmış. Gelen Türk hastaların çoğu sentetik hap bağımlısı” dedi.

Beyin check-up’ı

Beyin hastanesinde uygulanacak ilginç yöntemlerden birini de beyin haritalandırılması adı verilen “Beyin Check Up” uygulaması oluşturuyor. Manyetik görüntüleme ve testler ile beyinde biyokimyasal alanların işlevselliği, düzensizlikler, çalışmayan alan olup olmadığı, stres hormonlarının düzeyi, kullanılan ilaçların etkileri ölçülecek. Hastaların sorunlarına göre de kişiye özel tedavi ve rehabilitasyon programları verilecek. Yöntem sayesinde Alzheimer başta olmak üzere, unutkanlık, depresyon, dikkat dağınıklığı gibi hastalıkların da erken tanısı saptanacak. Herhangi bir rahatsızlığı olmayan kişiler de “Beyin Haritalandırma” yöntemi ile zihin, zeka, dikkat ve hafıza ölçümü yaptırabilecek.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al