Deprem Travma Psikolojisi

Ortadoğu Çocukları Üsküdar Üniversitesi’nde konuşuldu

Ortadoğu, savaş bölgesindeki çocuklar Üsküdar Üniversitesi’nin düzenlediği panelde her yönüyle konuşuldu.

Ortadoğu Çocukları Üsküdar Üniversitesi’nde konuşuldu

Belgesel Yapımcısı-Yönetmen Tülay Gökçimen, Diriliş Postası Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erem Şentürk ve Uzm. Psk. Hilal Mete’nin konuşmacı olarak katıldığı programda çocuk hak, ihmal, istismarına dair hiç konuşulmayan başlıklar ele alındı.

Ortadoğu Çocukları Üsküdar Üniversitesi’nde konuşulduÜsküdar Üniversitesi önemli bir panele ev sahipliği yaptı. Öğrenci Konseyi, “Ortadoğu Algısı ve Ortadoğu’da Çocuk Olmak” başlıklı bir panel düzenledi.

Çarşı Yerleşke Emirnebi-1 Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panelin açılışın konuşmasını Konsey Başkanı Ebubekir Çalı ve İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Arslan yaptı.

Belgesel Yapımcısı-Yönetmen Tülay Gökçimen, Diriliş Postası Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erem Şentürk ve Uzm. Psk. Hilal Mete’nin konuşmacı olarak katıldığı panelin moderatörlüğünü gazeteci Şaban Özdemir gerçekleştirdi.

Ortadoğu’da çocuk olmanın zorluğunun her yönüyle ele alındığı panelde Ortadoğu uzmanı-gazeteci Şentürk çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Ortadoğu’da çocukların savaşın enstrümanı haline getirildiğinin altını çizen Şentürk, Suriye’de ilk olarak anaokullarının ve doğumhanelerin vurularak çocukların öldürüldüğünü söyledi.

Suriye’de 600 bin çocuğun yetim ve öksüz kaldığını vurgulayan Şentürk, savaş bölgelerinde çocukların borsası olduğunu kaydetti. Şentürk, çocukların bölgeye göre değişik fiyatlara satıldığını dile getirdi.

24 Nisan’da 9’uncu belgeseli yayınlanacak olan “Savaşın Çocukları” Belgeselinin yapımcısı Tülay Gökçimen de önemli söylemlerde bulundu. Çekim anında kendilerine çocuklarını vermek isteyen annelere rastladıklarını belirten Gökçimen, Birleşmiş Milletler’in bölgede özellikle istatistik vermekten kaçındığını söyledi. Suriye’de 27 tane işkence hane olduğunu kaydeden Gökçimen burada 11 bin çocuğun tutulduğunu ifade etti. Gökçimen bölgede keskin nişancıların da hedefinde çocukların olduğunu kaydetti.

Ağır travma yaşıyorlar

Son konuşan, savaş mağduru çocuklarla sosyal sorumluluk projeleri yürüten Uzm. Psk. Hilal Mete ise çocukların yaşadığı travmalara dikkat çekti. 4 yaşındaki çocuğun çizdiği resimlerde hep savaş unsurlarını gözlemlediklerini belirten Mete, elektrik süpürgesi sesiyle kendini odanın bir kenarına atan çocuklar olduğunu söyledi. Bölge çocuklarının diğer çocuklara oranla yaşının gerisinde gelişim gösterdiklerini belirten Mete bu çocuklara sahip çıkılması gerektiğini dile getirdi.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi'nin yeni rektörü Prof. Dr. Nazife Güngör oldu. Prof. Dr. Nazife Güngör, 14 Mart 2023'te yayımlanan Resmî Gazete kararına göre Üsk
  • Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi ve Üsküdar Belediyesi iş birliğinde depremzede ailelere ve çocuklarına yönelik psikolojik destek buluşması g
  • Üsküdar Üniversitesi, 10 yıldan bu yana Pozitif Psikoloji dersleri veriyor.
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve Travma Sonrası Büyüme” temasıyla düzenlenen 5. Uluslararası Po
  • “Gelecekte hayat kolaylaşabilir ancak insan kalmak çok kolay olmayabilir”
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Pozitif Psikoloji Kongresi, “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve T
  • Randevu Al