Orta yaş obezitesi zihinsel yetenekleri geriletiyor

Orta yaş obezitesi zihinsel yetenekleri geriletiyor. Hiçbir sağlık sorunu olmayan obez insanların hafızalarında hızlı bir düşüş yaşanabilir.

Orta yaş obezitesi zihinsel yetenekleri geriletiyor

Orta yaş obezitesi zihinsel yetenekleri geriletiyor. Hiçbir sağlık sorunu olmayan obez insanların hafızalarında hızlı bir düşüş yaşanabilir.

The Wall Street Journal'da yayınlanan bir çalışmaya göre;  normal kilodaki orta yaşlı insanların metabolik sorunlar ile birlikte obezite ve hipertansiyona maruz kalmaları risk artışına neden olabilir.

BEYİN NASIL ÇALIŞIR

Yaşları 39 ile 63 arasında değişen 6 bin 400 yetişkin üzerinde yapılan araştırmaya göre başka hiçbir sağlık sorunu olmasa bile obez insanların hafıza gibi çeşitli fonksiyonlarında daha hızlı gerileme tespit edildi.

BEYİN UYARIM TEKNİKLERİ

New York’ta bulunan Albert Einstein Üniversitesi Tıp Fakültesinden Richard Lipton çalışmayı şöyle değerlendirdi: “Bu çalışma kalp krizini önleme ve inme riskini azaltmada önemli adımların atılmasını öneriyor. Bu adımlara kilo kontrolü, yüksek kan basıncı, diabet ve yağ oranları da dahil”

ALZHEIMER HAKKINDA HER ŞEY

BBC NEWS- APA

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Alzheimer'da kesin çözüm bulundu mu?
  • Sürmenaj hastalığı Özellikle 20-40 yaş arası genç insanlarda iş verimini, hayat başarısını önemli derecede etkiler. Gazeteci Mithat Bereket'in hastalı
  • Alzheimer’dan korunmak mümkün mü? Alzheimer’dan nasıl korunuruz? Dikkat! Emekli hayatı Alzheimer’a zemin hazırlıyor… Farklı yaş gruplarında görülen
  • Hastanın bellek, dikkat ve dil gibi işlevlerinde bozulmalara yol açan Alzheimer, kişinin ilişkilerini ve iletişimini de olumsuz etkiliyor.
  • Unutma, doğal bir olay ve hayatın parçası. Öğrenme de unutma da kişiye göre değişiyor. Unutma normal hayatın bir parçası, unutkanlık ise hastalık beli
  • Beynimiz günlük hayattaki verileri sınıflandırarak kaydeder. Karşılaştığımız her şey bir veri olarak beynimizde depolanır. Tüm veriler hafızamızda bir
  • Randevu Al