Orta yaş 55 yaşında başlıyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre orta yaş 55 yaşında başlıyor.

Orta yaş 55 yaşında başlıyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre orta yaş 55 yaşında başlıyor.

'Öğrenmeyi Sev' adlı bir internet sitesinin 50 yaş üstü 1000 kişi ile yaptığı ankete göre, İngilizler, 70 yaşına basmadan kendilerini yaşlı görmüyorlar. Daha önce yapılan çalışmalar orta yaşın 36 yaşında başladığını belirtiyordu. Ancak nüfus yaşlandıkça, yeni ayrım noktaları belirleniyor. Resmi rakamlara göre İngiltere'de 65 yaş üstü nüfus sayısı, 16 yaş altı nüfustan daha fazla. Ankeye katılan 50'li yaşlarda 10 kişiden yedisi kendisini "orta yaşlı" olarak tanımladı. Araştırmanın sonuçlarına göre ortalama olarak orta yaş, 54 yıl 347 günde başlıyor.

ORTA YAŞ BİR RUH HALİ

Yaklaşık beş kişiden biri, orta yaşın 60'dan önce başlamadığını düşünüyor. Araştırmaya katılanların yüzde 19'u orta yaşın, belli bir yaşta başlayan birşeyden ziyade, bir ruh hali olduğunu düşünüyor. Araştırmada katılımcılara orta yaşın ne zaman sona erdiğini düşündükleri soruldu. Buna göre, orta yaş 69 yıl, 277 gün ile sona eriyor.

Bu sonuçlar orta yaşın 14 yıla yayıldığını ve hükümetin belirlediği emeklilik yaşı 66'nın ötesine geçtiğini gösteriyor. Age UK adlı derneğin, Avrupalıların kendilerini nasıl sınıflandırdıklarına dair yaptığı bir araştırmaya göre, yaşlılığın başladığı ortalama yaş 62. Ancak gençliğin ne zaman sona erdiği konusunda uzlaşma yok. Araştırmanın sonuçlarına göre gençlik İsveç'te 34 yaşında, Yunanistan'da ise 52 yaşında sona eriyor. Ortalama olarak gençliğin sona erme yaşı ise 40. Ancak 'Öğrenmeyi Sev' sitesinin yaptığı araştırma, 50'li yaşlardaki kişilerin yaş gruplarının yararları konusunda daha iyimser olduğunu gösteriyor. Araştırmayı yürüten sitenin direktörü Gill Jackson, "katılımcıların yarısından fazlasının daha genç yaştaki insanlara göre daha güvenli ve deneyimli olduklarını ve hata yapmaktan daha az korktuklarını söylediklerini" belirtti. İnternet sitesinin bir başka yetkilisi John Craven, yaşlılık kavramının değişmeye başladığını söylüyor. Craven, "Bir nesil önce, birçok kişi 60 yaşında çok yaşlıydı. Şimdilerde orta ya da daha ileri yaşlardaki birçok kişi çok daha genç davranıyor. Bu zinde bir ruh haline sahip olmakla ilgili." diyor. Ancak ileri yaşlardaki birçok kişi, hala geçmişlerindeki olumsuz anılarla boğuşuyor. Örneğin ortaokul ve lise giriş sınavları. Sınavdan yıllar sonra, prestijli okullara giremeyen kişilerin neredeyse yarısı bundan çok etkilendiğini söylüyor. Beş kişiden biri ise bunun öğrenme isteğini tamamen kaybetmelerine neden olduğunu belirtiyor.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Randevu Al