Deprem Travma Psikolojisi

Orgazm taklidi ilişkilere zarar veriyor!

Orgazm taklidi cinsel ilişkinin tartışmaları konularından biridir. Orgazm taklidi yapmak hem yatak odasında hem de dışında problemlere yol açabilir.

Orgazm taklidi ilişkilere zarar veriyor!

2010 yılında yayımlanan Seks Araştırmaları Dergisi’nde yayımlanan araştırmaya göre kadınların %50’si erkeklerin de %25’i orgazm taklidi yaptıklarını belirtiyor.

PEKİ NEDEN?

Kimileri orgazmın gerçekleşmeyeceğini anlayıp sıkıldıklarında kimileri de partnerlerini incitmemek için orgazm taklidi yapıyor. İstenilen şeyin partnere iletilmemesi bir nevi duruma “katlanılması” çiftler arasında iletişim problemlerine yol açıyor. Bu yüzden işte orgazm taklidi yapmamanız için 4 önemli neden…

GERÇEK ORGAZM DAHA GÜÇLEŞİR

Orgazm taklidi yapmak gerçekten orgazm olmanızı da zorlaştırabilir. Seks ve aile terapisti Gracie Landes taklit yapmanın insanın vücudu ile olan bağını köreltebileceğini belirtiyor çünkü orgazma erişmek için odaklanmanız anın içinde olmanız gerekiyor.

PARTNERİNİZDEN KOPABİLİRSİNİZ

Orgazm sağladığı fiziksel zevk yanında ilişkide mental olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. 2014 yılında Communication Monographs dergisinde yayımlanan çalışmaya göre orgazm olan kişiler ilişkilerinde partnerlerine daha açık oluyorlar. Bunun nedeni orgazmın “aşk hormonu” da denilen oksitosin salgılamanızı sağlaması.

GÜVEN DUYGUSU ZARAR GÖRÜR

Belli etmeseler de çoğu insan partnerinin numara yaptığını anlayabilir. Bu da ilişkide güvensizliğe yol açabilir. Unutmayın ki partneriniz zevk almanızı ister; numara yapıp yapmadığınız konusunda kuruntuya düşmek değil.

ERKEKLER DE NUMARA YAPIYOR!

Orgazm taklidi yaygın olarak sadece kadınların yaptığı bir şey olarak bilinse de 2016’da Cinsellik ve İlişki Terapisi dergisinde yayımlanan araştırmaya göre erkekler cinsel ilişkilerinin %25’inde numara yapıyor. Araştırmacıların erkekleri orgazm taklidine iten nedenlerden biri olarak baskıdan şüpheleniyor çünkü genel kanıya göre seks ancak orgazm anında bitiyor.

NASIL BIRAKILIR?

Landes, genel kanının aksine orgazm taklidi yapmanın gerçekte uygun olacağı hiçbir anın olmadığını belirtiyor. Artık zevk almadığınız anda durmak istediğinizi söylemenin bir sakıncası yok. Tam tersine böyle anlar partnerinizle cinsel ilişkiniz üzerine konuşmak için fırsat oluşturuyor. Partnerlerin iletişim kurmaları iki tarafında da isteklerini açıklayıp birbirlerini daha iyi anlamalarına olanak sağlıyor.

Landes orgazm taklidi alışkanlığını bırakmak için kademeli bir geçiş öneriyor. “Doğal tepki vermeye yavaş yavaş başlayın ki partneriniz sudan çıkmış balığa dönmesin. Partnerinizle içten bir iletişim kurarak cinsel ilişkide nelerden hoşlanıp hoşlanmadığınızı açıklayın.”

SÖZCÜ

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Cinsel hastalıkların tedavisinde uzmana başvurmanın önemine işaret eden Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emine Yağmur Zorbozan, cinsel işlev bozuklukla
  • Sürekli Genital Uyarılma Bozukluğu; Cinsel uyarılmaların olağan orgazmik deneyimle çözülmiyor, saatler veya bazen günleri bulan çoklu orgazmlarla yatı
  • Dikkat! Cinsel terapiler muayehanede veya hastanede uygulanmalı! Cinsel terapiler yüzde 95 olumlu sonuçlanıyor.
  • Erkeklerin kadınlardan 10 beklentisi nedir diye sorduğumuzda gelen cevap. Erkeklerin kadınlardan 10 beklentisi nedir diye sorduğumuzda ilk sıraya "cin
  • Pandemi sürecinde sürekli aynı evde bulunmak, yaşamın rutine binmesi, özel alan ihtiyacının artması ve kişisel bakımın azalması gibi nedenler partner
  • İlişkilerde Cinsellik olmazsa olur mu? SAĞLIKLI VE DOYUMLU BİR CİNSELK YAŞAM NASIL OLMALI? CİNSEL YAŞAMDAKİ SORUNLAR HAYATIMIZI NASIL ETKİLER?
  • Randevu Al