Oradaydık ve şimdi buradayız

Yeryüzünden yaklaşık 200 kilometre irtifaya çıkan Falcon 9 roketi, taşıdığı 11 telekomünikasyon uydusunu yörüngeye bıraktıktan sonra yeniden kullanılmak amacıyla dünyaya geri döndü. Böylece ilk kez insansız bir roket Florida’daki Cape Canaveral üssüne dikey iniş yaptı.

Oradaydık ve şimdi buradayız

11 DAKİKADA GELDİ

Roketin kalkıştan üsse dönüşü toplam 11 dakika sürdü. SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk, roketin dönüşünü Twitter’dan gönderdiği “Tekrar hoş geldin bebek!” mesajıyla kutladı.

TARİHTE BİR İLK

Musk yaptığı açıklamada da, “Bu devrim niteliğinde bir an. Şimdiye kadar hiç kimse, bir roketi dikey olarak üsse döndürmeyi başaramamıştı. Gözlerime inanamadım” ifadelerini kullandı. SpaceX, maliyeti yüksek roketleri yeniden kullanılabilir hale getirme hedefinde böylece önemli yol kat etmiş oldu.

Falcon 9 Ocak’taki iniş denemesinde başarısız olmuş, 28 Haziran’da fırlatılan roket ise havada infilak etmişti.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al