ONUNLA EMPATİ KURUN

ONUNLA EMPATİ KURUN

Anneyizbiz

Çocuğumuzu anlamak ve onun penceresinden dünyaya bakabilmek adına onunla empati kurmak çok önemli.

 

 
Bize asırlar kadar uzak gelse de çocuğumuzu anlamak, onun bakış açısından dünyayı yeniden keşfetmek, duygu ve düşüncelerini bilmek söz konusu olduğunda, bize kaynak olacak önemli bir kılavuzdur aslında çocukluğumuz.

Çok gerilere gitmesek de çocuğumuzu anlamak ve onun penceresinden dünyaya bakabilmek adına onunla empati kurmak, sağlıklı bir iletişimin olmazsa olmazlarındandır.

Empati becerisini iyi kullanabilen ebeveynler, iyi bir dinleyici olmalarının yanı sıra, çocuklarının dile getirmediği duygularını da sezebilir, bakış açılarını kavrayabilirler.

EMPATİ KURABİLMEK

Özellikle çocukla ilgili bir sorun varsa veya durumu çocukla birlikte değerlendirmek gerekiyorsa çocuğun bakış açısını yakalamak için fiziksel yakınlaşma çok önemlidir.

Örneğin çocukla konuşurken onunla aynı hizada olmaya dikkat etmek gerek. Çocuğun hizasına eğilmek, çocuğu kucağa almak veya bir masa, koltuk gibi sizinle aynı hizaya getirecek bir yere oturtmak empati kurmak için önemli bir başlangıçtır. Bu, boy farkını ortadan kaldırarak göz göze konuşmak ve çevreye çocuğun bakış açısıyla bakmaya çalışmanın bir yoludur.

Kendi çocukluk yıllarınıza dönerek neler hissedip, neler yaşadığınızı hatırlamaya çalışmak çocukları anlamaya kolaylaştırır.

Çocuk kendini ebeveyninin yerine koyamaz, çünkü henüz ebeveynlerinin yaşadığı tecrübeleri yaşamamıştır. Aileler de zaman içerisinde bu yönde doğru davranış modelleri oluşturmalı ve empati becerisinin kalıcılığını desteklemeliler.

DİNLEMEK

Çocukla doğru bir iletişim kurmak için en önemli kural dinlemeyi bilmektir. Yargılardan ve eleştirilerden uzak bir biçimde dinleyebilmek sanıldığı kadar kolay değildir. Çocuğunuzun isteklerini reddetmeden ya da kabul etmeden önce aslında ne demek istediğini iyi anlayıp anlamadığınızı gözden geçirmenizde fayda var.

Çocuğunuzla empati kurabilmenin yolları:

* Kendinizi çocuğunuzun yerine koymalı, olaylara onun bakış açısıyla bakmalısınız.

* Empati kurmuş sayılmak için çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlamış olmalısınız.

* Zihninizde oluşan empatik anlayışın çocuğunuza doğru olarak iletilmemesi durumunda empati kurma sürecini tamamlamış sayılmazsınız.

Empati ölçülebilen ve geliştirilebilen bir beceridir. Daha iyi empati kurabilmek için;
* İyi bir dinleyici olun. Cevap vermek için değil, anlamak için dinleyin.

* Kulaklarınızla değil bütün duyularınızla dinleyin. Beden dili ve ses tonlarından iletişim halinde olduğunuz insanların duygularını okumayı deneyin.

* Başkalarının duygu ve düşüncelerine saygı duyun.

* İnsanların sözlü olarak ifade ettikleriyle, beden diliyle ortaya koydukları duygular arasındaki uyuşmazlıkları fark etmeye çalışın.

* İletişim konusunda yaşadığınız olumsuz deneyimleri tekrar gözden geçirerek benzer
durumlarla karşılaşmamak için bu deneyimlerden nasıl faydalanabileceğinizi düşünün.

* Kitap okurken veya film seyrederken karakterlerin neler hissettiklerini ve neden böyle hissedebileceklerini düşünün.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al