ONUN HAYATINI KOLAYLAŞTIRIN

ONUN HAYATINI KOLAYLAŞTIRIN

Hürriyet

Uzmanlar, aileye, öğretmenlere DEHB' li çocuklara iletişim kurma konusunda tavsiyeler veriyor.

 


Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ile Hastalıkları Uzmanı Dr. Zafer Atasoy aileye, öğretmenlere DEHB' li çocuklara iletişim kurma konusunda tavsiyeler veriyor.

Tedavi için öncelikle çocuğun tıbbı ve ruhsal olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Bu değerlendirme ne denli sağlıklı yapılırsa tedavi de o denli başarılı ve olumlu gelişiyor. İlaç tedavisinde uygun seçeneklerle etkin ve hızlı sonuçlar almak mümkün. Eşzamanlı olarak çocukla birlikte erişkinlerin de ona yönelik tutum ve davranışlarında sergileyeceği olumlu değişiklikler önemli yer tutuyor.

DEHB tartışılmaz bir biçimde birinci tedavi, farmakolojik olandır. Tedavinin çocuklar için amaçları; aile, öğretmen ve yaşıtlarıyla ilişkilerinde iyileşme, yıkıcı davranışlarda azalma, akademik performansta yükselme, ödevleri yerine getirme becerilerinde gelişme, benlik saygısında artma, kazalardan korunma ve güvenliktir.

İLAÇ TEDAVİSİ

İlaç tedavisinde ilk seçilen grup ' psikostimülanlar 'dır. Bu ilaçlar etkin ve güvenlidir. Tedaviye yanıt kısa sürede alınır. Etkileri hem kısa dönem ( ilacın alındığı gün ) hemde uzun dönem için geçerlidir. Ancak bazı yan etkileri de vardır: uykuya dalmada zorluk, uykusuzluk, iştahsızlık, kilo kaybı, baş ve karın ağrısı. İlaç dışı tedavi yaklaşımların başında çocukların okul yaşamlarıyla ilgili düzenlemeler öncelik taşır.

ANNE - BABA İÇİN ÖNERİLER

A. Çocuğa özel zaman ayırın ve bu zamanın düzenli bir biçimde gerçekleştirilmesini sağlamaya özen gösterin.

B. Çocuğun olumlu davranışlarına ilgi göstererek uyumunun artırılmasına çalışın.

C. Çocuğun çevresine sorun çıkarmadan kendi kendini oyalamasını sağlayın.

D. Puan sistemi uygulamasını hayatınıza sokmaya çalışın ve olumlu davranışlarını özellikle desteklemeye dikkat edin.

ÖĞRETMENLER NE YAPMALI


1. Çocuğun dikkati çabuk dağıldığından ön sıralara ya da cam kenarına oturtulmaması gibi sınıf içinde düzenlemeler yapılabilir.

2. Hareketliliği arttığı zamanlarda kısa aralar verilebilir.

3. Öğretmenler arasında iş birliği ve bilgi aktarımı artırılarak okulda çocuğun durumu, ona karşı yaklaşımın nasıl olması gerektiğiyle ilgili herkesin bilgilenmesini sağlayın.

4. Etiketlenmesini engelleyerek, özgüvenin yükseltilmesine yardımcı olun.

5. Sınıf içinde ödül sistemini uygulamaya çalışın.

6. Sorumluluk verin ve arkadaş ilişkilerin iyileştirilmesine yardımcı olun.

BU ÇOCUKLAR TEDAVİ EDİLEMEZSE NE OLUR ?


Ders ve akademik başarı düşüklüğüyle sosyal uyum sıkıntılarından eğitim hayatları sekteye uğruyor. Büyük bir kısmı eğitimlerini sonlandırmak zorunda kalıyor. Sahip oldukları zihinsel ve sosyal desteğe rağmen toplum dışına itildikleri için istedikleri hayatı yaşayamıyorlar. '' Bir şeyleri iyi yapamadıklarını hissettikleri '' için reddedilme, kabul edilmeme, itilme duygularından dolayı çökkünlük hali yaşanabiliyor. Ve bu durum onları alkol ve uyuşturucu kullanmaya itebiliyor. Sosyal hayatlarında yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle evliliklerini de sağlıklı yürütmekte zorluk çekebiliyorlar. Depresyona yatkınlık bu vakalarda daha sık ortaya çıkabiliyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al