ONUN DÖNEMİNDE DE YAŞANMIŞ

ONUN DÖNEMİNDE DE YAŞANMIŞ

DHA

Mobbingin Kanuni Sultan Süleyman’ın padişahlığı döneminde de uygulandığını ortaya çıktı. Nasıl mı?

 


Milli Prodüktive Merkezi uzmanlarından İpek İmirlioğlu yaptığı araştırmada psikolojik taciz olarak tanımlanan ’mobbing’in Kanuni Sultan Süleyman’ın padişahlığı döneminde divan toplantısında uygulandığını ortaya çıkardı. 1544 yılındaki bu mobing uygulamasında Rüstem Paşa’nın suçlamalarına maruz kalan Hüsrev Paşa’nın intihar etitği araştırmada yer aldı.

İpek İmirlioğlu tarafından yapılan mobbing araştırmasında, mob sözcügünün Latince, kararsız kalabalık anlamına gelen mobile vurgus sözcüklerinden türediği, İngilizcede ise kanun dışı şiddet uygulayan düzensiz kalabalık veya çete anlamına geldiğine dikkat çekildi.

Batı ülkelerinde yapılan araştırmada mobbing mağdurlarının dağılımının İngiltere’de yüzde 16, İsveç’de yüzde 10, Fransa ve Finlandiye’de yüzde 9, İrlanda ve Almanya’da yüzde 8, İtalya’da yüzde 4 gibi gerçekleştiği, İsviçre ve Almanya’da binlerce mobbing mağdurunun erken emekli olduğu veya pskiyatri kliniklerinde tedavi altına alındığı, ülkemizde ise son dönemlerde bu konunun giderek arttığı günümüzde mobbing ibaresi kullanılarak ilgili davalar açıldığı, bu davaların iş mahkemelerinde görüldüğü, gerekçe olarak da insan hakkının ihlali ve duygusal taviz nedeniyle zarar görme gerekçeleriyle karara bağlandığı ifade edildi.

Araştırmada ülkemizde ilk bilinen mobbing suçunun Kanuni Sultan Süleyman döneminde 1544 yılında bugün bir bakıma bakanlar kurulu sayılan Divan toplantılarından birinde Veziriazam Hadım Süleyman Paşa ile Hüsrev Paşa arasında sert bir tartışma sonrasında yaşandığına dikkat çekilerek, "İki paşa arasındaki sert tartışma sonrası Rüstem paşa sürekli tahrikte bulunmuş, bu olay Kanuni’nin kızı Mihrimah Sultanla evli olan Rüstem Paşa’nın konuyu Padişah Kanuni Sultan Süleyman’a farklı ve abartılı anlatması üzerine, padişah Hüsrev Paşa’yı görevinden alıp, Rüstem Paşa’yı sadrazam yapar.

Görevden alınması hazmedemeyen ve İstanbul’u terk eden Hüsrev Paşa çiftliğine kapanıp, yemeden içmeden kesilerek bir süre sonra intihar eder. Hadım Süleyman Paşa ve Hüsver Paşa’nın görevden alınması Rüstem Paşa’nın çok başarılıbir mobbingci olduğunu mu göstermektedir" denildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al