Deprem Travma Psikolojisi

Onların da sorunları var

Süt dişleri çıkarken bazı bebekler çok rahat bir dönem geçirirken bazı bebeklerde de huzursuzluk ve ağrı olabilir.

Onların da sorunları var

Süt dişleri çıkarken bazı bebekler çok rahat bir dönem geçirirken bazı bebeklerde de huzursuzluk ve ağrı olabilir.

Bunlar; hafif ateş, gece ağlamaları, hafif ishal, iştahsızlık ve kilo kaybı, hafif öksürük, salyada artma şeklin de kedini gösterir.

0-2,5 YAŞ BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİ

Bebeklerde ortalama 6. aydan itibaren çıkan süt dişlerinin 2,5 yaşında tamamlandığını söyleyen Diş Hekimi Tülay Tercan, “10 tane üst çenede 10 tane alt çenede toplam 20 tane olur. Bazı bebeklerde 4. ayda süt dişinin çıkması normaldir. Bazı bebeklerde 12- 16 ay diş çıkması başlayabilir. Bu durumlar daha nadiren görülür ama normaldir” diyor.

0-6 YAŞ GELİŞİMİ HAKKINDA BİLGİ ALIN

Çok nadir olarak bebeğin dişli doğabileceğini ve bu durumun merak edilecek bir durum olmadığını söyleyen Diş Hekimi Tülay Tercan, “Süt dişlerinin çıkması düzgün konuşma ve düzgün beslenmeye yardımcı olduğu gibi ileride çıkacak daimi dişlere de rehberlik eder.” diyor ve devam ediyor: Diş çıkarma döneminde bebekler daha hassas bir dönemde olduğu için başka hastalıklara yakalanma olasılığı daha fazladır. Bunlar:

ATEŞ

38 den fazla ise başka hastalık habercisi olabileceğinden doktor ile görüşülmelidir. Gece ağlamaları; diş etinde kızarıklık ve ağrı nedeni ile olur. Hafif bir ağrı kesici verilerek bebek rahatlatılabilir. Yine bir gazlı bez soğuk suya batırılarak diş etine hafif kompres yapmak ağrıyı azaltabilir.

İSHAL

Bu dönemde ishal çok hafif seyreder ve kısa sürer sürekli bir hal alırsa yine hekime danışılmalıdır.

ÖKSÜRÜK

Diş çıkarma döneminde salya arttığı için tıkanıp öksürük görülebilir. Yine çok uzun olmayan bu öksürük kendiliğinden geçer. Öksürüğe nezle ve alerji gibi başka hastalıklar eşlik etmiyorsa merak edilmemelidir.

DUDAKTA KIZARIKLIK

Salya arttığı için salyanın yarattığı tahrişe bağlı olarak dudak ve yanak çevresinde kızarıklıklar hafif çatlaklıklar görülebilir. Yumuşak bir havlu yardımıyla salya kurulanmalı nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Salyanın artmasıyla birlikte diş etinde kaşınma ve kızarıklık görülür bebek ağzına aldığı her şeyi ısırmak ister.

DİKKAT!

Bu dönemde elma havuç gibi meyveler kesilerek bebeğin eline verilmelidir. Bu arada bebek dik oturtulmalı ve yanında bulunulmalıdır. Çünkü bunlardan kopardığı bir parçayı nefes borusuna kaçırabilir. Bu arada boyalı ve plastik olmayan yapay diş kaşıyıcılar da kullanılabilir. Bu kaşıma işlemi bebeği rahatlatacaktır. Bazen diş çıkarken çevresinde kanamaya neden olur, diş eti mor bir leke olarak görülür. Endişelenecek bir durum değildir. Kendiliğinden düzelir. Tabii ki, bu dönemde biraz daha anne şefkatinin artırılması da en büyük ilaç olur. HÜRRİYET AİLE
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al