ONLAR YORGUN VE UYKUSUZ

ONLAR YORGUN VE UYKUSUZ

REUTERS

Kanadalıların yüzde 58'inin uyku düzensizliği yüzünden yorgun olduğu belirtildi. İşte detaylar.

 


CBC Televizyonu'nun, Leger Marketing firmasına yaptırdığı kamuoyu araştırmasının sonuçlarına göre, Kanada'da her 10 kişiden 6'sı normalden 1 saat az uyuyor.

Ankete katılanların yüzde 36'sı "çok istememe rağmen uyumaya ayıracak yeterli vaktim yok" derken, yüzde 32'si "bir kez uyanınca bir daha uyuyamıyorum", yüzde 27'si de "kafamda o kadar çok düşünce var ki, rahatlayamıyorum" yanıtını verdi.

Kamuoyu araştırmasının 18 yaş ve üzeri 1514 kişi ile online olarak yapıldığı belirtildi.

Anket sonuçlarını değerlendiren Kanada Uyku Derneği Başkanı ve Queen's Üniversitesi Psikoloji
Bölümünden Prof. Helen Driver, şunları söyledi:

"Uyku bir kez kronik bir sorun haline geldiğinde, zincirleme olarak birçok sorunu da etkiler. Bunlar hormonal dengenin bozulması başta olmak üzere, 2. tip şeker hastalığı ve şişmanlıktır. Beyin, böbrek ve pankreas üzerinde etkili olan en önemli hormonlardan ghrelin, uyku sorunu ile birlikte dengesi değişen ilk hormonlardandır.

Bu hormon açlık durumunu, leptin ise tokluğu düzenler. Kronik uyku sorunu ile birlikte leptin seviyesi düşer, ghrelin ise yükselir. Bu ise obezitenin başlangıcıdır."

Saint John'daki Atlantik Sağlık Bilimleri Uyku Merkezi'nden Dr. Rachel Morehouse da "Henüz tam olarak anlaşılamamış olsa bile, uyku sorununun kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon ve bazı kanser türleri ile bağlantısı olduğunu düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al