Onlar yardım için kendilerini adayanlar

19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü. İnsani yardım için kendini adayanlar anılıyor.

Onlar yardım için kendilerini adayanlar
Paylaş:

19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü. İnsani yardım için kendini adayanlar anılıyor.

insaniÜsküdar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nevzat Tarhan, 19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü’nün dünyanın çeşitli bölgelerinde zor durumda olan insanlara yardım için çalışan, bu uğurda ömrünü adayan insanları anmak için bir vesile olduğunu hatırlatarak, ‘Dünyanın her yerinde insanlık için çalışan, hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan bu yüce gönüllü insanlara çok şey borçluyuz. Dünyayı daha yaşanılır yapmanın birinci yolu bire bir iyilik yapmaktır. En işe yarayan iyilik de dezavantajı insanlara değer verdiğinizi hissettiren yardımlardır’ dedi. Üsküdar Üniversitesi Rektörü ve Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan İnsani Yardım Günü, dünyanın çeşitli bölgelerinde sağlık, gıda, barınma gibi en temel ihtiyaçlardan yoksun insanların ihtiyaçlarını karşılamak için çalışan, kendini bu yolda adayan hatta kimi zaman bu yolda can veren gönüllüleri anmak için düzenleniyor. 6 yıldan bu yana çeşitli etkinliklerin düzenlendiği günde yardım çalışmalarının önemine de dikkat çekmek amaçlanıyor.

YÜCE BİR GÖREV

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nevzat Tarhan, dünyanın çeşitli yerlerinde çok zor şartlar altında görev yapan, ihtiyacı olanlara yardım ulaştırmak için çabalayan insani yardım çalışanlarıyla ilgili olarak, ‘Dünyayı daha yaşanılır yapmanın birinci yolu bire bir iyilik yapmaktır. En işe yarayan iyilik de dezavantajı insanlara değer verdiğinizi hissettiren yardımlardır. Sivil toplum kuruluşları, insani yardım için çalışan dernekler, vakıflar, bu oluşumlara destek veren her bir kişi çok büyük fedakarlıklar içinde faaliyet gösteriyor. İnsani yardım için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan bu kişiler çok yüce bir görevi yerine getiriyorlar’ diye konuştu. BM’in bu yıl bu gün çerçevesinde herkesi  "Dünyanın daha fazla neye ihtiyacı var?" sorusunu yanıtlamaya davet ettiğini, BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon’un da bu soruyu "takım çalışması" olarak yanıtladığını hatırlatan Prof.Dr. Tarhan, ‘İnsanlar ve ülkeler barış, adalet, haysiyet ve kalkınma gibi ortak nedenler için birlikte çalışmalılar. İnsani yardımın özü budur’ dedi.

19 AĞUSTOS DÜNYA İNSANİ YARDIM GÜNÜ

19 Ağustos, BM Genel Kurulu'nda 2008'de alınan kararla Dünya İnsani Yardım Günü olarak kabul edildi. 19 Ağustos 2003'te Bağdat'taki BM Merkezi yakınlarında bir aracın havaya uçurulması sonucu BM Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Sergio Vieira de Mello'nun da aralarında bulunduğu 21 kişi yaşamını yitirmişti. BM, 19 Ağustos'u görevi başında yaşamını yitiren yardım görevlilerine adadı.