ÖNERİRKEN DİKKATLİ OLUN

ÖNERİRKEN DİKKATLİ OLUN

The New York Times
 
Eğer bir şey duyarsam sana haber veririm İşi olmayanlar, bu cümleyi arkadaşlarından duymaya alıştı…

 

 
 İnsanların yardım etme isteği güçlüdür. Ancak daha etkili bir şekilde yardım etmek için yapılabilecek çok şey var. İnsanlar ayrıca istemeden de olsa gereksiz yere onları üzebilecek şeyler de yapıyor.
 
Amerikan Psikoloji Derneği'nin Kamu Eğitimi Koordinatörü Psikolog Nancy Molitor, "İşi olmayan arkadaşlarınızı ya da akrabalarınızı dinlerken onların çok derin bir kayıp duygusu yaşadıklarını unutmayın. Ancak acıma duygusunu da abartmayın. Kimse kendini bir kurbanmış gibi hissetmek istemez" diyor. "Özgeçmişini gönderdin mi?" veya "Başka kimseyi aradın mı?" gibi soruların da ters teptiğini söylüyor.
 
The New York Times Company'nin sahibi olduğu About.com'dan insan kaynakları uzmanı Alison Doyle, fikirlerini danışabilecek bir kişi olduğunuzu göstermenizi tavsiye ediyor. Ancak yargılamaktan ya da eleştirmekten sakınmanızı söylüyor.
 
Böyle işsizlerin, özellikle uzun süredir işsiz olanların, tembel olarak görülmekten endişelendiklerini söylüyor. Arkadaş ve aileleri genelde biraz daha çabalasalar iş bulacaklarını düşünüyor. Ancak işsizlerin olağandışı zor ekonomik koşullarla karşı karşıya kaldıkları bir gerçek.
 
15 milyon işsiz Amerikalının yüzde 40'ından fazlası altı ay ya da daha fazla bir süredir çalışmıyor. İşe ilk girenin en uzun süre işsiz kalan olacağını belirten bir kural yok. Doyle'ye göre sadece birkaç aydır işsiz olan birisini işe almak, insan kaynakları yöneticisine daha cazip görünebilir. Kariyer koçu, yazar ve Philadelphia merkezli Potansiyel Kariyer adlı firmanın başında olan Ford R. Myers, özellikle yaşlı işsizlerin daha büyük engellerle karşılaştığını söylüyor.
 
Bazılarının işten çıkarılmadan önce 20 ya da 30 yıl düzenli olarak çalıştıkları için yeni iş arama yöntemlerini bilmediklerini ve hayatlarında ilk kez yaş ayırımcılığıyla karşı karşıya kaldıklarını belirtiyor. Doyle, "İşsiz tanıdıklarınız için kısa dönem işlere odaklanın.
 
Özgeçmişlerini yeniden gözden geçirmeyi teklif edin ve kendi firmanızda pozisyon açılıp açılmadığını kontrol edin" diyor. Molitor, işsiz arkadaşlarınızın salgın bir hastalığı olmadığını da sözlerine ekliyor. "Normalde yapacağınız gibi onları hayatınıza dâhil edin ama onlarla dışarı çıktığınızda harcamalarınıza dikkat edin" diyor.
 
İşsizlerin depresyona girme riskinin de yüksek olduğunu unutmamak gerektiğini söylüyor. "Sürekli olumsuz düşünceler ifade ediyorlarsa, bir uzmana danışma zamanı gelmiş demektir" diyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al