ÖNEMLİ ADIM

ÖNEMLİ ADIM

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Bilim insanları bugüne kadar saptanabilen en ağır atom çekirdeklerini ürettiler.  Peki nasıl ürettiler.

 


Brookhaven Ulusal Laboratuvarı’nda (BNL) gerçekleştirilen deneyler sırasında anti helyum-4 atomu, altın iyonlarının neredeyse ışık hızında birbirleriyle çarpıştırılması sonucunda elde edildi.

Nature’da yayımlanan makaleye göre, deneyler sırasındaki enerji yoğunluğu, neredeyse 13 milyar yıl önceki büyük patlamadaki kadar yoğundu. Bu patlama sırasında oluşan madde ve anti maddeler, teoriye göre bir araya geldiklerinde enerjiye dönüşerek hemen yok oluyorlar. Bu yüzden büyük patlamanın ardından niçin, yıldızları, gezegenleri, ağaçları ve en sonunda da insanları meydana getiren maddenin geriye kaldığı açıklanamıyordu.

Fizikçiler parçacık hızlandırıcılarında yoğun enerjili atom çekirdeklerini çarpıştırarak küçük miktarlarda anti madde üretebiliyor. Bugüne kadar bilinen en sağlam anti madde atom çekirdeği olan anti helyum-3, 1970’li yıllarda keşfedilmişti. Anti helyum-4 uzun bir süre en ağır anti atom çekirdeği olarak kalacak, deniyor. Nitekim daha ağır anti madde çekirdeklerinin üretilmesine izin verecek teknik donanımlar bulunmuyor henüz.