Ömürlük hediyeler için fikirler

Bu tatil döneminde annenize, kalça sallama dansının nasıl yapılacağını gösteren bir video yerine onu gerçekten mutlu edecek bir şey vermeye ne dersiniz?

Ömürlük hediyeler için fikirler

Bu tatil döneminde annenize, kalça sallama dansının nasıl yapılacağını gösteren bir video yerine onu gerçekten mutlu edecek bir şey vermeye ne dersiniz?

hediyelerMesela zor durumdaki bir Amerikalı çocuk için bir banka hesabı veya bir Afgan kadın için okuma yazma kursu? Yıllık hediye tavsiyeleri verme zamanı geldi. Her zamanki gibi, muhtemelen adını hiç duymadığınız yaratıcı programlara odaklanacağım. Ulusla ra rası Ya rdım Komitesi (gifts.rescue.org) vasıtasıyla Etiyopya'daki bir kız çocuğunun bir yıllık okul masrafını karşılayabilir, Heifer Internat ional (heifer.org) aracılığıyla bir aileye kaz sürüsü alabilir veya başka kuruluşlara bağış yapabilirsiniz. Ama başka önerilerim de var. ABD'de istenmeyen gebelikleri önlemeye yardım edebilirsiniz. Çocukların çocuk sahibi olması, okulu bırakan anne ve hayata büyük bir dezavantajla başlayan çocuk için felakettir. Yoksulluğun kal ıc ı hale gelmesinin sebeplerinden biri de bu. Carrera Ergen Hamileliğini Önleme Programı bu döngüyü kırmaya çalışıyor. Bu program, prezervatif dağıtmanın yeterli olmadığını fark eden New York belediyesi eğitim uzmanı Doktor Michael Carrera tarafından tasarlandı. Yoksul luğun fazla olduğu semtlerdeki çocuklara daha iyi bir gelecek umudu vermek ve başarılı olabileceklerine inanmalarını sağlamak da gerek. Programda cinsel eğitimle birlikte mali okuryazarlık, işe hazırlık, yaz stajları ve başka birçok öğe var. Program şu anda 20'yi aşkın eyalette uygulanıyor. Yapılan takip çalışmaları, programın gebelik oranını yarı yarıya azalttığını gösteriyor. 50 dolar vererek, mali okuryazarlık çalışması kapsamında bir öğrencinin üniversite masrafları için oluşturulan fona katkıda bulunabilirsiniz (bilgi için: childrensaidsociety.org). ABD Afganistan'da bulunan askerlerini geri çekiyor. Afgan kadınları ve kızları gelecek yıllarda çok sıkıntı yaşayabilir. Dolayısıyla, Sakine Yakubi adlı Afgan kadının kurduğu Afgan Eğitim Enstitüsü'ne yardım edebilirsiniz. Yakubi, o dönemde yasak olmasına rağmen 1990'lardan beri Afgan kadınları ve kızları için eğitim ve destek programları düzenliyor. Taliban için en büyük tehdit, kızların okuması. Üstelik bunu çok ucuza yapabilirsiniz: Bir kadın veya kızın yıllık kurs masrafı 65 dolar. Daha fazla bilgi için: AfghanInstituteofLearning.org. GlobalGood sPartners.org vasıtasıyla 50 dolara, Afganistan'ın Kandahar şehrindeki dul kadınların elle nakış işlediği bir eşarbı ve 30 dolardan ucuz başka hediyeleri alabilirsiniz. Sitede dünyanın farklı yerlerinden insanlarca üretilen başka hediyeler de var. Eğitimin yoksul luktan kurtulmak için en etkili araç olduğu yönündeki düşüncemi paylaşıyorsanız, Haiti'de ziyaret ettiğim müthiş burs programı HELP'e (Haiti Eğitim ve Liderlik Programı) bir göz atabilirsiniz. Haiti'de yoksul ailelerden gelen en yetenekl i l ise öğrencilerini bulup üniversiteye gönderen HELP, bu öğrencilere danışmanlık yapıyor, İngilizce ve bilgisayar dersleri ile burs veriyor. Aldıkları yardımların karşılığını vermesi gereken HELP öğrencileri, programın sürebilmesi için işe girdikten sonraki dokuz yıl boyunca maaşlarının yüzde 15'ini bağışlamaya söz veriyor. THE NEW YORK TIMES