Omurganızın 7 düşmanı

Günlük yaşantımızda hangi yanlışlar omurgamıza zarar veriyor? İşte omurganızın 7 düşmanı...

Omurganızın 7 düşmanı

Günlük yaşantımızda hangi yanlışlar omurgamıza zarar veriyor? İşte omurganızın 7 düşmanı...

Duruş bozuklukları, hareketsizlik ve fazla kilolar nedeniyle artık genç yaşlarda da kapımızı çalar hale gelen ağrılar; hareketleri kısıtlar, en basit işleri bile yapmamızı güçleştirir. Kişinin yaşam kalitesini düşüren ağrılarda önceliği boyun, sırt ve bel ağrıları alıyor. El, diz, bilek, dirsek ağrıları derken liste uzuyor.

HAREKETSİZ YAŞAM TARZI

Gelişen teknolojinin de etkisiyle 7’den 70’e hareketsiz yaşam tarzı gittikçe yaygınlaşıyor. Hareketsiz yaşam tarzı omurgayı tam anlamıyla vurur.

omurgadusmanlariFAZLA KİLO

Fazla kilo omurgadaki disklerin basıncını ve yükünü artırırken, tedaviyi de güçleştirir. Fazla kilolardan kurtulmak ve düzenli yürüyüş yapmak, omurgaya binen yükü yok denecek kadar azaltır.

YUMUŞAK YATAK

Kimi zaman televizyon karşısında yumuşak bir koltuğa uzanır saatlerce aynı pozisyonda kalırız. Gerek oturmak gerekse yatmak için yumuşak yatak omurga sağlığı açısından son derece zararlı. Doğru yatak seçimi ağrılarla mücadelede en iyi tedavilerden biri. Dizlerin arasına ve altına yastık koymak da basıyı azaltarak kişiyi rahatlatır.

UZUN SÜRE AYAKTA KALMAK

Ayakta sabit durulduğunda omurga disklerindeki basınç normalin 4-5 kat üzerine çıkar. Hele de uzun süre aynı pozisyonda ve ayakta durmayı gerektiren mesleklerde, omurgadaki diskler daha çabuk yıpranır. Bel ve boyun kaynaklı ağrılar daha sık görülür. Ütü yaparken bile ağırlık verdiğimiz bacağımızı sırasıyla değiştirmek gerekir. Dizi kırmadan öne eğilmek Yapılan en büyük yanlışlardan biri de dizlerimizi kırmadan öne doğru eğilmek. Çünkü bu durumda bel ve boyun omurgamızdaki disklerin basıncı 6-7 kat artar. Yerden bir şey almamız gerektiğinde dizimizi kırarak eğilmek çok önemli.

UZUN SÜRE AYNI POZİSYONDA OTURMAK

İnsan vücudu sürekli olarak hareket etmeye göre yapılandığı için en yüksek disk içi basınç, sürekli oturanlarda görülür yani ofis çalışanlarında. Bu nedenle ofis çalışanlarının 20-30 dakikada bir masa başından kalkıp bir dolaşması gerekir. Omurga kaynaklı uzun süren ağrılar (kronik ağrılar) çoğunlukla masa başı çalışanlarda görülüyor.

ÇOK YÜKSEK TOPUKLU AYAKKABI

Çeşit çeşit modelleri ve renkleriyle cezbeden yüksek topuklu ayakkabılar, sürekli giyildiğinde omurga sağlığı açısından son derece zararlı. Ayakların rahat bir konumda olması ve öne doğru baskı yapılmaması gerekir. Otururken de ayaklar yere tabanın tümü ile basılmalı. Aksi halde bel, kalça ve dizlerde yapısal bozulmalar ve kronik ağrılar başlar. MAHMURE
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri, açılış konferansıyla başladı.
  • Trafikte zaman kaybetme derdi olmadan, ofis ortamı yerine evinin konforundan çıkmadan çalışmak, yakın zamana kadar birçok kişinin hayallerini süsleyen
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Tatilin ardından yeniden mesaiye başlayanlar, adaptasyon güçlüğü çekebiliyor. Tatil dönüşü kendinizi keyifsiz, yorgun, bitkin hissediyor, uykusuzluk v
  • Randevu Al