Omurga sağlığınızı koruyacak 13 öneri

Doç. Dr, Defne Kaya, bel ve omurga ağrısının herkesin hayatının bir döneminde yaşadığı ortak bir sorun olduğunu belirterek, yapılması gerekenleri anlattı.

Omurga sağlığınızı koruyacak 13 öneri
Paylaş:

Bel ve omurga sağlığını korumak için stresten uzak durmak ve su tüketimini artırmak gerekiyor.

Her sabah kalktığınızda ellerinizi ayak parmaklarınıza uzatın, gövdenizi sağa ve sola döndürün, ellerinizi tavana uzatarak yapacağınız üç dakikalık hareketle omurga sağlığınızı koruyun,

Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, bel ve omurga ağrısının herkesin hayatının bir döneminde yaşadığı ortak bir sorun olduğunu belirterek bunu tetikleyen şeyin ise kötü duruş (postür) olduğunu söyledi.

Otururken, ayakta, yatarken, bir şey kaldırırken, öne-arkaya eğilirken ya da işte çalışırken ki hatalı duruşumuzdan kaynaklanan ağrıların genellikle birkaç hafta içinde geçtiğini belitten Doç. Dr. Defne Kaya, eğer önlem alınmazsa yeniden ortaya çıkabileceğine dikkat çekti.

Gerginlik ve stresten uzak durun Bel ve omurga ağrıları ile temel dört kuraldan bahseden Doç. Dr. Defne Kaya, bu kuralları şöyle sıraladı:

- Pozitif düşünün. Gerginlik ve stres bel ağrısına yol açar.

- Dik durun. Burada dik durmayı şöyle açıklamalıyım: Çok oturmayın. Çok yatmayın. Tüm hareketlerinizde "innervvinner" denilen gözlerin, omuzların, kalçaların, diz ve ayakların aynı hizada olma duruşunuzu koruyun.

- Derin, sakin ve yavaş nefes alın. Elinizi sıklıkla karnınıza yerleştirerek, nefesinizi buraya doldurun. Çocuklar karın solunumu yapar. Mutlu ve sakin olmalarının sebeplerinden bilisi de karın solunumu yapmaları.

- Yumuşak hareket edin. Ani ve sert hareketler omurganızı zorlar ve yaralar.

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: