ÖMÜR UZATAN İLAÇ MÜJDESİ

ÖMÜR UZATAN İLAÇ MÜJDESİ

Milliyet

ABD İlaç ve Gıda İdaresi (FDA), cilt kanseri hastalarının ömrünü uzatmaya yardımcı olan ilk ilacı onayladı.

 


 Rahatsızlığı ileri düzeyde olan cilt kanseri hastalarına verilen ve Amerikan “Bristol-Myers Squibb” adlı ilaç firmasının ürünü olan ‘Yervoy’un, vücudun bağışıklık sisteminin tümörü yok etmesine yardımcı olduğu açıklandı.

Yaklaşık 13 yıldır FDA tarafından onaylanan ilk ileri düzeyde cilt kanseri ilacı olan Yervoy’un içinde bulunan “ipilimumab” adlı maddenin, hastaların ömrünü 4 ay süreyle uzatabildiği belirtildi.

Enjeksiyon yöntemiyle vücuda verilen “Yervoy”un bir dozunun fiyatı 30 bin dolar olarak belirlendi. Yervoy, cilt kanseri süresince oluşan ve beyaz kan hücrelerinin vücudu korumasını engelleyen CTLA-4 adlı molekülü yok ederek bağışıklık sisteminin hastalıkla savaşmasını sağlıyor. İlacın yorgunluk, ishal, kaşıntı gibi yan etkileri bulunmasına karşın, hastanın ömrünü uzatması tıp alanında bir devrim olarak nitelendiriliyor.

FDA’nın Onkoloji Bölümü Başkanı Richard Pazdur, “Yervoy, ileri düzeyde bir cilt kanseri hastasının ömrünü uzatan ilk ve tek ilaç” diyor.  
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al