ÖMÜR UZATAN 5 ADRES

ÖMÜR UZATAN 5 ADRES

Milliyet

Bradley Willcox, araştırmalar sonucunda dünyada insanların en uzun yaşadıkları yerleri listeledi.

 


ABD’nin Hawai eyaletinde bulunan Pasifik Sağlık Araştırmaları ve Eğitim Enstitüsü’nden Doktor Bradley Willcox, yaptığı araştırmalar sonucunda dünyada insanların en uzun yaşadıkları yerleri listeledi.
Daha sonra uzun ömrün sırrını bulabilmek için bu ülkelerde yaşayan insanların nasıl beslendiklerine inceledi. İşte Doktor Willcox’un araştırmalarına göre en uzun ömürlü insanların yaşadığı 5 yer ve beslenme sırları...

KOSTA RİKA
GÜNEŞ IŞIĞI, BARBUNYA VE SAĞLAM KAHVALTI


Kosta Rika’da günün en önemli ve büyük öğünü: Kahvaltı. Kahvaltıda tüketilen besinler, kan şekerini dengeliyor ve günün geri kalanında yemek yeme ihtiyacını azaltıyor, böylece obezite riski de ortadan kalkıyor. Kosta Rika’da bu nedenle fazla kilolara bağlı sağlık problemleri yok denecek kadar az. Kosta Rikalılar ayrıca rengarenk öğünler hazırlıyorlar, böylece hastalıklarla savaşmak için gerekli olan ideal anti-oksidan karışımını tüketmiş oluyorlar. İnsanlarının kalsiyum alımları oldukça fazla, yerel içme suları da mineral bakımından çok zengin. Dolayısıyla, bol güneşin de etkisiyle burada yaşayanların kemikleri de güçlü oluyor. En çok barbunya, kırmızı biber, patates, mısır ve meyve tüketiyorlar.

KALİFORNİYA LOMA LINDA
FINDIK FISTIK FAVORİLERİ


Kaliforniya’nın Loma Linda kasabası sakinleri stresten uzak, alkolsüz, kafeinsiz ve sigarasız bir hayat sürüyor. Öğünleri de bu hayat tarzına uygun bir şekilde düzenli ve sağlıklı. Pek et yemeyen Loma Linda’lılar, bol vitaminli, bol mineralli, yeterli düzeyde yağ içeren ve antioksidan bakımından zengin besinler tüketiyorlar. Sık sık ama az yemek yiyen Loma Lindalıların favori ara öğünü fındık, fıstık gibi kabuklu yemişler.
JAPONYA OKINAWA

TAZE VE AZ YİYORLAR

Japonya’nın Okinawa adası 100 yaşına kadar yaşayan insanların en çok bulunduğu bölge. Bunun en büyük nedeni, soya ve taze yeşil sebzeler gibi vitamin değeri yüksek besinler tüketmeleri. Bu besinler hem düşük kalorili hem de protein bakımından zengin bir beslenme biçimi sağlıyor. Bitki ve soya tabanlı beslenme şekli, kalp rahatsızlığı, kemik erimesi ve kanser riskini azaltıyor. Domuz eti, yosun, yeşil sebzeler, soya içerikli yemekler, esmer pirinç ve balık Okinawa’nın yerel yiyecekleri. Fakat Okinawalıların ne yediğinden çok, ne kadar yedikleri önemli. Bu şehrin sakinleri masadan tam olarak doymadan kalkıyor, böylece daha az kalori tüketmiş oluyorlar.

YUNANİSTAN IKERIA
KALP HASTALIKLARINA KARŞI ZEYTİNYAĞI


Yunanistan’da küçücük bir ada olan İkaria adası, dünyada 90 yaşında insan nüfusunun en yoğun olduğu yer. Kanser riskinin dünya genelinin yüzde 20, kalp rahatsızlıklarının ise yüzde 50 altında bulunduğu İkaria’da yemeklerin en göze çarpan özelliği zeytinyağı içermeleri. Ayrıca adada yetişen 150 çeşit anti-oksidan zengini sebze ve ot da ada sakinlerinin masalarında baş köşede bulunuyor. Şifalı ot bakımından da hayli cömert olan İkaria’da bu otlardan yapılan çaylar idrar söktürücü özelliğe sahipler. Bu sayede tansiyonun düşmesi ve kalp sağlığının korunmasında büyük rol oynuyorlar.

İTALYA SARDUNYA
UZUN YAŞAM İÇİN KUZU ETİ


İtalya’nın Sardunya adasına bulunan Ovodda, tipik bir Akdeniz beslenme şekline sahip, fakat önemli bir farkı var: bol kuzu eti ve şarap tüketmeleri. Keyifli bir akşam yemeği için ideal olan bu besinler doyurucu ve sağlıklı. Domates, rezene, kuzu eti, mantar, bol sebze ve meyve ihtiyacımız olan vitamin, lif, anti-oksidan ve minerali karşılıyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al