Deprem Travma Psikolojisi

ÖMÜR BOYU ETKİLİYOR

ÖMÜR BOYU ETKİLİYOR

AFP

Çocukluktaki psikolojik sorunlar  kişinin hayatı boyunca sorunlarla karşı karşıya kalmasına  neden olabilir.

 


İngiltere'de yapılan araştırmaya katılan 17 bin 634 kişi, doğumunun ilk  haftasından 50 yaşına kadar izlendi.

Çocuklukta ciddi psikolojik sorunları olanların gelirinin 50 yaşına  geldiklerinde, sorun yaşamamış olanlardan yaklaşık yüzde 25 daha az olduğu  belirlendi.

Amerikan PNAS dergisinde yayımlanan araştırmada, çocuklukta ciddi sağlık  sorunları yaşayanların ise 50 yaşında diğerlerinden ortalama sadece yüzde 9 daha  az kazandığı vurgulandı.

Araştırmacılardan James Smith, buna göre çocukluktaki psikolojik  sorunların, sağlık sorunlarından daha fazla olumsuz etkilerinin olabileceğini  belirtti.

Ayrıca bilim adamları, sorun yaşamış çocukların yetişkinlikte işlerine  daha az özen gösterdiğine, bu kişilerde evlenme oranının daha düşük ve  diğerlerinden daha dengesiz sosyal ilişkilere sahip olduğuna dikkati çekti.

Daha önce ABD'de yapılan araştırmalar da çocuklukta yaşanan psikolojik  sorunların kişinin hayatı boyunca olumsuz sosyoekonomik etkileri olabileceğini  göstermişti.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al