ÖMÜR BOYU ETKİLİYOR

ÖMÜR BOYU ETKİLİYOR

AFP

Çocukluktaki psikolojik sorunlar  kişinin hayatı boyunca sorunlarla karşı karşıya kalmasına  neden olabilir.

 


İngiltere'de yapılan araştırmaya katılan 17 bin 634 kişi, doğumunun ilk  haftasından 50 yaşına kadar izlendi.

Çocuklukta ciddi psikolojik sorunları olanların gelirinin 50 yaşına  geldiklerinde, sorun yaşamamış olanlardan yaklaşık yüzde 25 daha az olduğu  belirlendi.

Amerikan PNAS dergisinde yayımlanan araştırmada, çocuklukta ciddi sağlık  sorunları yaşayanların ise 50 yaşında diğerlerinden ortalama sadece yüzde 9 daha  az kazandığı vurgulandı.

Araştırmacılardan James Smith, buna göre çocukluktaki psikolojik  sorunların, sağlık sorunlarından daha fazla olumsuz etkilerinin olabileceğini  belirtti.

Ayrıca bilim adamları, sorun yaşamış çocukların yetişkinlikte işlerine  daha az özen gösterdiğine, bu kişilerde evlenme oranının daha düşük ve  diğerlerinden daha dengesiz sosyal ilişkilere sahip olduğuna dikkati çekti.

Daha önce ABD'de yapılan araştırmalar da çocuklukta yaşanan psikolojik  sorunların kişinin hayatı boyunca olumsuz sosyoekonomik etkileri olabileceğini  göstermişti.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al