Ömür boyu doğurganlık mümkün olacak

Amerikalı bilim insanları, kök hücreden yumurta üreterek tıp tarihinde çığır açacak bir buluşa imza attı. Bu buluşla ömür boyu doğurganlık mümkün olacak.

Ömür boyu doğurganlık mümkün olacak

Amerikalı bilim insanları, kök hücreden yumurta üreterek tıp tarihinde çığır açacak bir buluşa imza attı. Bu buluşla ömür boyu doğurganlık mümkün olacak.

Bu buluş sayesinde kadınların doğurganlıklarının ömür boyu sürmesi sağlanabilecek. Massachusetts Hastanesi doktorlarından Jonathan Tilly’nin önderliğindeki ekip, doğurganlık çağındaki kadınların yumurtalıklarında oluşum aşamasındaki kök hücrelerden yumurta hücreleri üretti. Ekip önce, yumurtalıklardaki kök hücreleri izole etti. Daha sonra bu kök hücreler flüoresan protein ile işaretlendi. Bu işlemin ardından kök hücreler önce insan yumurtalığından alınan dokuya, ardından da bir farenin derisinin altına enjekte edildi. 14 gün sonunda farelerdeki işaretli yumurta hücrelerinin gelişmeye başladığı görüldü.

BİLİM ÇEVRELERİNDEN İTİRAZ DA VAR

50 yılı aşkın süredir her kadının doğduğunda kendisine ait belli bir yumurta sayısına sahip olduğu, yaş ilerledikçe yumurta rezervinin azaldığına inanılıyordu. Bu dogma, ilk kez 2004’te Massachusetts General Hospital’dan bilimadamlarının yaptığı, dişi farelerin yaşamları boyunca yumurta hücresi üretebildiğini gösteren araştırma ile biraz sarsılmıştı. Ancak bu araştırma, sadece fareler üzerinde yapılmış olması ve kullanılan yöntemde gedikler bulunması nedeniyle bazı bilim çevrelerinden kabul görmemişti. Araştırmanın, özellikle kanser tedavisi sonrasında sonrasında kadınlara umut ışığı olabileceği fakat fakat yasal nedenlerle henüz bu yumurta hücrelerinin embriyo yaratmada kullanılamadığı belirtildi. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al