OMEGA3 RİSKİ AZALTIYOR

OMEGA3 RİSKİ AZALTIYOR

Zeynep Güçlücan

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu riski Omega3 desteği ile azaltılabiliyor. Düzenli beslenin, ve Omega 3 desteğini ihmal etmeyin.

Seddon araştırmasına göre düzenli beslenmenin yanında Omega3 alımı halk arasında Sarı Nokta Hastalığı olarak da bilinen Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonuna yakalanma olasılığını düşürüyor. Araştırma, Omega3 dışında diğer yağlar yönünden güçlü bir beslenme programı uygulandığında ise Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu riskinin 2.2 kat arttığını gösteriyor.

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu'nda değiştirilebilir tek risk faktörü olarak gösterilen beslenmede sık balık tüketilmesi, Omega3 alımını artırarak Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor. Bu besinlerin her gün gereken miktarlarda alınması güç olduğundan devreye mikronutrisyon (mikro-beslenme) giriyor.

Seddon araştırmasına yaşları 55-80 arasında değişen 349 ileri vaka Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu hastası ve Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu hastalığı bulunmayan 504 kişilik bir kontrol grubu katıldı. Araştırma Amerika'da 5 oftalmoloji kliniğinde gerçekleştirildi. Aynı coğrafi bölgeye ait kişiler üzerinde yapılan araştırmada Omega3 dışındaki yağlar yönünden zengin beslenme uygulayan kişilerde Yaşa Bağlı Makula Dejerasyonu'nun 2.2 daha arttığı görüldü. 

Omega 3; en çok somon, marina, ringa ve ton balığı gibi derin deniz balıklarında bulunuyor. Ancak Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu hastalığını önlemek için gerekli miktarı balık ile beslenerek almak çok güç olabiliyor. Çünkü yeterli miktarı tüketebilmek için belirtilen balıklardan haftada en az 3-4 kez yemek gerekiyor.. Bu öğeler, mikronutrisyon ürünleri bir başka deyişle Omega3 ve vitamin desteği olarak da dışarıdan kolayca alınabiliyor. Omega3 içerikli mikronutrisyon ürünlerinin düzenli kullanılması Sarı Nokta Hastalığı riskini % 50'lere varan oranlarda azaltabiliyor.

* Mikronutrisyon, mikro beslenme ile eş anlamlı olup, özellikle vücut için gerekli besin desteklerinin istenen oranda alınması şeklinde tanımlanabilir. Mikro beslenmenin en net örneklerinden birinin vitaminler olduğu söylenebilir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al