ÖLÜMLE DANSIN KARNESİ

ÖLÜMLE DANSIN KARNESİ

Şaban ÖZDEMİR NP GRUP

Türkiye, basına dün yansıyan Şırnak'taki komutanın ölümle dans eder görüntülerini konuşuyor.

 


Şırnak'ta bir piyade tugayındaki atış taliminin cep telefonuna yansıyan görüntüleri, izleyenlerin yüreklerini ağzına getiriyor adeta. Çekim tarihi belli olmayan görüntülerde, bir yüzbaşının tabancasını doğrulttuğu hedef tahtasının etrafının askerlerle çevrili olması ise ölümün hiçe sayıldığının bir göstergesi.

Ufak bir tersliğin can kaybına yol açabileceği bu atış talimini yapan yüzbaşının bu davranışı acaba normal mi?

Komutanın çok konuşulacak görüntülerinin psikolojik analizini yapan NP Grup Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi uzmanlarından Psikiyatr Dr. Alper Evrensel, komutanın sıradışı davranışına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yüzbaşının akıl sağlında bir bozukluk olmadığını gözlemlediğini ifade eden Evrensel, tablonun tek açıklamasının Narsizm olduğunu söyledi.

Olayı, empati yapamayan, çevresine verdiği ya da vereceği zararı kestiremeyen, kendisini herşeyden güçlü gören, hesap verme derdi olmayan bir zihniyetin ürünü olarak değerlendiren Dr. Evrensel, yıkıcı bir narsizmin sözkonusu olduğuna dikkat çekti.

Bu yapıdaki insanların farkındalığının olmadığına vurgu yapan Evrensel, sorunlu davranışlarını engellemenin tek yolunun, yaptıklarının bedelini ödemek olduğunun da altını çizdi. Hukuk sisteminin kusursuz çalışması gerektiğini ifade eden Evrensel, göz yumulduğu takdirde benzer olayların yaşanabileceği uyarısında da bulundu.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al