Ölüm zamanını belirleyen test geliştirildi

İnsanların ne zaman öleceğini saptayan bir test geliştirildi. Buluşun, emeklilik, sağlık sigortası ve organ nakli gibi alanlarda etkileri olabileceği düşünülüyor.

Ölüm zamanını belirleyen test geliştirildi
Paylaş:

Bilim insanları kişinin biyolojik yaşını ve ne kadar hızlı yaşlandığını saptayan bir kan testi geliştirdi. Bu test sayesinde kişinin ne zaman öleceği tahmin edilebiliyor.

İngiliz King's College Üniversitesinde yapılan araştırma, genlerin incelenerek yaşlanma işaretlerinin saptanmasına dayanıyor. 70 yaşında bir grup erkeğin üzerinde yapılan deneyde uzmanlar gelecek birkaç yıl içinde kimlerin öleceğini doğru tahmin etmeyi başardı.

"Yaş" ve "sağlığın" iki farklı olgu olduğunu vurgulayan araştırmacılar, ölüm zamanını belirleyen buluşun hayatın birçok alanında etkili olacağı görüşünde.

Örneğin organ bağışında, bağışçıların doğum tarihlerinin değil, biyolojik yaşlarının önem taşıyacağı beliritliyor.

İlerleyen yıllarda sigorta ve emeklilik alanlarında doğum tarihi yerine biyolojik yaşlarının baz alınabileceği kaydediliyor.

Gen biyolojisi adlı bilim dergisinde yayımlanan çalışmada yaşlanma sürecinin nasıl geciktirilebileceğine dair ipuçlarıysa yer almıyor.

NTVBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: