Ölüm saatini gösteren gen

Bilim adamları Parkinson ve Alzheimer hastalığının gelişimi üzerine araştırma yaparken yaklaşık olarak ne zaman öleceğimizi söyleyen bir gen buldu.

Ölüm saatini gösteren gen

Bilim adamları Parkinson ve Alzheimer hastalığının gelişimi üzerine araştırma yaparken yaklaşık olarak ne zaman öleceğimizi söyleyen bir gen buldu.

ABD'li araştırma ekini 1200 sağlıklı 65 yaş üstü insanların uyku alışkanlıklarını araştırdı. Ekip bu araştırma esnasında tesadüfen ölüm zamanını söyleyen bir geni de keşfetti. Bu bilgiden yola çıkan Boston'daki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi Nöroloji bölümünden bilim adamları kalp hastası ve felçli hastaların ne zaman ilaç alması gerektiğini bulabileceklerini belirtiyor.

GÜNLÜK RİTM

Araştırmacılar Period 1 isimli bir gen keşfettiler. Bu gen DNA'nın temelinde bulunan Adenin (A) ve Guanin'e (G) dayanıyor. Soyyapısı (genotipi) AA olanlar GG olanlardan daha erken uyanıyor, AG olanlar ise gün ortasında uyanıyor. Genotipi AA ya da AG olanların 11'den önce ihtimali daha yüksek iken, GG olanların  18:00'den sonra ölme ihtimali daha yüksek. HÜRRİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al