Ölüm listesinde 4. sırada

Dünyada her yıl milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının (KOAH) dünyada ölüm nedenleri arasında 4. sırada olduğu belirtildi.

Ölüm listesinde 4. sırada

Dünya KOAH Günü nedeniyle açıklama yapan Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Evren Toprak, KOAH hastalığının dünyada ölüm nedenleri arasında 4. sırada olduğunu belirtti.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının nefes yollarında mikrobik olmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığı olduğunu belirten Dr. Evren Toprak, “KOAH hastalığı özellikle sigara içen kişilerde, bazı mesleklerde karşılaşılan toz, duman, evlerde kullanılan odun, tezek, kök benzeri yakıtlardan çıkan dumanın solunması, akciğerlerde bir çeşit iltihap oluşturarak, akciğerlerin olduğundan daha erken yaşlanmasına neden olur” şeklinde konuştu.

SİGARA VE TOZLU ORTAM EN ÖNEMLİ SEBEPLER

Erken tanıyla hastanın yaşam kalitesinin arttırılabileceğini söyleyen Toprak, ilerlemiş vakalarda uzun süren öksürük, balgam ve özellikle yürüyüş ve yokuş tırmanmakla oluşan nefes darlığının en sık görülen yakınmalar olduğunu aktardı.

Erken evrelerde hiçbir şikayetin olmayabileceğini kaydeden Toprak, "Bu nedenle 40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan, meslek icabı tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde kişinin bir göğüs hastalıkları hekimi tarafından görülüp nefes ölçüm testini yaptırması gerekmektedir” dedi.

40 YAŞ ÜSTÜ HER 5 KİŞİDEN BİRİ KOAH

Türkiye’de toplumda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH olduğuna ve bu hastalardan sadece birinin doktora başvurduğuna vurgu yapan Uzm. Dr. Toprak, “Ülkemizde bulunan 3-5 milyona yakın KOAH’lı hastanın sadece 300-500 bini kendisinde hastalık olduğunu biliyor. Bu hastalığın tedavisinde özellikle sigaranın bıraktırılması gerekmektedir. KOAH’ı kontrol altına almak ve daha sağlıklı bir yaşam için anahtarlar, doğru beslenme, doktor kontrolünde yapılacak düzenli bir egzersiz programı, düzenli uyku ve sigaradan uzak ortamlardır” ifadelerini kullandı.

NTV

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İç disiplini olmayan bir kimsenin zevk tuzaklarına kolayca düştüğünü belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şu anda bütün dünyada, gelişmiş ül
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ruh Sağlığı ve Din Ul
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Amacı olmayan insan hayat yolculuğunda kaybolur” dedi.
  • İntihar eyleminin sadece bireyi değil, ailesini, sevdiklerini ve zaman zaman içinde bulunduğu toplumu dahi etkileyebilen yıkıcı bir eylem olduğunu bel
  • Tatilin sona erip eve dönüşün başladığı bugünlerde uzun süren seyahatler çocukların sıkılmasına neden olabiliyor.
  • Malazgirt Zaferi’nin toplumsal birlik ruhunun öneminin vurgulanması açısından önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Malazgirt ruhunun g
  • Randevu Al