OKULDAN KORKUYOR MU?

OKULDAN KORKUYOR MU?

NPGRUP

NPistanbul Etiler Nöropsikiyatri Merkezi’nden Aynur Sayım anlatıyor:

Çocuğun okula gitmeye karşı korku duyması, okul zamanına doğru yoğun kaygı ve panik belirtileri göstermesi şeklinde çocuğun yaşadığı durumdur. Okul saati yaklaştıkça çocukta, karın ağrısı, başağrısı, mide bulantısı gibi somatik şikayetleri olur, ağlama-bağırma-hırçınlık-öfke nöbetleri, hatta kaygı arttıkça kusma-agresivite görülebilir.Okul saati geçtikten sonra, bu belirtiler kaybolur.

1. Anaokulu ve ilkokula yeni başlayan çocuklarda daha çok ayrılma anksiyetesi şeklindedir.Çocuk, anne-baba ya da bakım veren kişiden ayrılmak istemez.Özellikle bağımlı yetiştirilen çocuklarda görülür.Aşırı koruyucu ebeveynler, çocuğun bireyselleşmesini engeller.Çocuğun sosyal ortamlarda kendine güveni azdır.Yalnız kalınca nasıl davranacağını bilemez, korkar.

2. Okuldaki bir duruma gösterdiği tepki şeklinde olabilir.Öğretmenin tavrı, arkadaşlarının alay etmesi gibi……

3. Psikiyatrik bozukluklarda ( Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu/Özel Öğrenme Güçlüğü/ Zeka Engeli/ Davranım Bozukluğu/ Depresyon- sosyal fobi vb…..)

Çocuk belli alanlarda yetersizlik yaşıyorsa, zor öğreniyorsa, kendine güveni azsa, uyum sorunları yaşar.Aile içi iletişim sorunları-boşanma-kardeşin evde kalması-kardeş kıskançlığı-ailede ölüm-kaza-hastalık gibi nedenlerde okul reddine sebep olabilir.

Bu duruma, ailenin baskısı da eklenirse, çocuk zorlanır, yargılanırsa, anksiyetesi artar, panik içine girer ve okul reddi, okul fobisine dönüşebilir.Sebep olarak öğretmenden korktuğunu, arkadaşlarıyla anlaşamadığını söyleyebilir, bazen sınıftan çıkma, okuldan kaçma görülebilir.
 
Okul fobisi yaşayan çocuklarda, iştahsızlık, uyku düzensizliği, huzursuzluk, alınganlık, sinirlilik, utangaçlık, içe kapanım, okul etkinliklerine ilgisizlik görülebilir.Okula gitmediği sürece, okula başlama güçleşir.Ailenin "Bir süre bekleyelim, geçer belki" yaklaşımı yanlıştır.Sorun daha da büyür.

• Korkutma, tehdit, şiddet, yargılama kullanılmamalıdır.

• Çocuk , onu rahatsız eden bir duruma karşı duygusal bir tepki vermektedir.Bunu fark edip, onu anlamaya çalışmak en doğru yaklaşımdır.Çocukla empati kurmak,onu anlamaya çalışmak gerekir.

• Okul reddine hangi durum ve duygunun neden olduğunu bulup, bu sorunun çözülmesi için çalışılmalıdır.

• Bunun için aile, bir psikiyatri merkezinden yardım almalıdır.Psikiyatrik yaklaşım ve psikoterapi birlikte götürülmelidir.

• Ailenin , çocuğun okula devamıyla ilgili kararlı olması gereklidir.Fakat çocuğa, bu sorunun tüm aileyi ilgilendirdiği, sadece çocuğun sorunu olmadığı hissettirilmelidir.

• Öğretmen ve ailenin sıkı işbirliği içinde olması gereklidir.Öğretmenin güven verici ve zorlayıcı olmayan tarzı önemlidir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al