Okuldaki başarısızlık ve isteksizlik anemiden olabilir

Çok çalışmak, enerjik olmak, okuduğunu anlamak ve öğrenmek isteyen ama bunu başaramayan çocuğunuzu suçlamadan önce, kendinize sormanız gereken bir soru var: Acaba çocuğum anemi hastası olabilir mi?

Okuldaki başarısızlık ve isteksizlik anemiden olabilir
Çok çalışmak,  enerjik olmak, okuduğunu anlamak ve öğrenmek isteyen ama bunu başaramayan çocuğunuzu suçlamadan önce, kendinize sormanız gereken bir soru var: Acaba çocuğum anemi hastası olabilir mi? Uzman Diyetisyen Işın Sayın, "Sabahları uyanamayan, derslerde uykulu uykulu duran, isteksiz, dikkatini toplayamayan, odaklanamayan, algılamada güçlük çeken, öğrenme zorluğu yaşayan, hafızası zayıf, iştahsız, gün boyu halsizlik çeken, sürekli yorgun olduğunu söyleyen çocuklar, anemi hastası olabilir. " Diyerek; eğitim-öğretimin başladığı şu günlerde anne babaların bu belirtileri taşıyan çocukları bir doktora götürmesi gerektiğinin altını çiziyor. Kansızlık teşhisi, tedavisi ve takibi konusunda anne babaların sorumluluk sahibi olması gerektiğini ifade eden uzmanlar, "Kansızlık; çocukların ders başarısını, dolayısıyla geleceğini ve sağlığını etkileyen, sık rastlanılır bir hastalıktır. Kansızlığı hem tedavi edip, hem de önleyen besinler vardır. Kansızlığın tedavisinde kullanılan ilaç tedavisinden sonra, kansızlığı önleyip, tedavi eden bu besinler, düzenli olarak tüketilmeye yine başlanılmazsa; hastalığın tekrarlaması riski doğar. Çünkü kansızlık, çoğu kez yetersiz ve hatalı beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkar" şeklinde konuştu.

ÇOCUĞUNUZUN OKULDA BAŞARILI OLMASI İÇİN

TOPRAK YİYEN ÇOCUĞA DİKKAT Hastalığın ileri safhalarında anemideki tüm belirtilere ek olarak toprak ya da kil yeme isteği ortaya çıkabiliyor. Uzm. Diyetisyen Işın Sayın, "Pika denen bu belirtiye eşlik eden; fiziksel bir aktivite esnasında çarpıntı, nefes almada güçlük, çabuk yorulma, ağız kenarı, deri, dil ve tırnak yapısında bozulmalar, çatlaklar, bağışıklık sisteminde zayıflık ortaya çıkabilir. Eğer bu belirtiler varsa anne babalar uyanık olmalı, hızla ilgili tahlilleri yaptırıp tedavi sürecini başlatmalıdır" dedi. Et yoksa;  kuru üzüm, pekmez, fındık, fıstıktan sonra limon ya da meyve.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

Uzman Diyetisyen Işın Sayın "Besinlerden karaciğer, kırmızı et, dalak, yumurtanın sarısında hayvansal kaynaklı demir bulunur. Hemen kana geçebilir ve yararlılık gösterebilir. Yeşil sebze, kuru üzüm, pekmez, kuru baklagiller fındık, fıstık bitkisel demir içerir. Bu bitkisel demir kaynaklarının mutlaka "C vitamini kaynağı" dediğimiz limon, taze mevsim meyveleri gibi besinlerle arka arkaya alınması demirin kana geçiş oranını arttıracaktır. Demir kaynağı olan bu besinleri çocuğunuza; süt, yoğurt, ayran, cacık, peynir gibi kalsiyum kaynakları ile yakın zamanda vermeyin. Bunlar demirin kana geçişini engeller. İlaç ile kalsiyum kaynaklarını da ayrı saatte almak gerekir." dedi. ISPANAĞA YOĞURT YERİNE KIYMA VEYA YUMURTA Anemi ile mücadele için yemek alışkanlıklarımızın da değiştirilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, "Kıymalı pişirdiğiniz ıspanak ve pazıya yoğurt yerine yumurta ilave edin; brokoliye limon sıkın. Yeşillikleri sirkeli suda bekleterek salata yapın ve içine limon ilave edin. Kurubaklagili de bu şekilde salatayla veya etli tüketin. Pekmez ve üzüm ise demir kaynağı olmasına rağmen, tatlı isteğini uyandırdığından çok sık tercih edilmemelidir. Bu besinlerle birlikte kola, kahve tüketilmesi ise, tedaviyi engeller. Aneminin nedenlerine karşı hep dikkatli olunmalıdır" şeklinde konuştu. HÜRRİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al